И преминули радник има право на плаћени одмор

Eвропски суд правде је пресудио да је у случају смрти радника спречавање исплате плаћеног годишњег одмора од стране националног законодавства супротно праву Европске уније. Сваки радник има право на плаћени годишњи одмор од најмање четири недјеље и период одмора не може се замијенити исплатом, осим ако се радни однос не завршава, наводи се у образложењу […]

уторак, јун 17, 2014 / 12:24

Eвропски суд правде је пресудио да је у случају смрти радника спречавање исплате плаћеног годишњег одмора од стране националног законодавства супротно праву Европске уније.

Сваки радник има право на плаћени годишњи одмор од најмање четири недјеље и период одмора не може се замијенити исплатом, осим ако се радни однос не завршава, наводи се у образложењу Суда који се позива на Директиву о радном времену, пише ЕурАктив.рс.

Пред Европски суд правде, највиши суд у ЕУ за питања права ЕУ, случај је изнијела удовица једног њемачког радника који је био запослен у малопродајном ланцу К+К од 1. августа 1998. до смрти, 19. новембра 2010.

Тај радник је био тешко болестан од 2009. и није био способан за рад до смрти. До тада је њемачки радник накупио 140,5 дана неискоришћеног годишњег одмора и његова удовица је од компаније К+К тражила да јој исплате одморе које њен супруг није искористио. К+К је то одбио.

Европски суд правде је навео да је право на плаћени годишњи одмор посебно важан принцип социјалног права истичући да појам плаћеног годишњег одмора подразумијева да за вријеме одмора траје право радника на накнаду.

„Смрт радника не може ретроактивно да води губитку права на плаћени годишњи одмор. Стога је Суд пресудио да је неисплаћивање годишњег одмора у случају када је радни однос прекинут због смрти радника супротно праву ЕУ“, образложио је Суд.

Иначе, више од половине Европљана (53%) оцијенило је у недавном специјалном истраживању Европске комисије Еуробарометар услове рада као добре.

Истовремено, говото 60% испитаника упозорава на погоршање услова рада у посљедњих 5 година, 27% сматра да су услови рада исти као прије, а 12% да су се поправили.

Услови рада обухватају више фактора – радно вријеме, организацију рада, безбједност на раду, односе са послодавцем, преносе агенције.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор