Хоће ли Кина пустити Венецуелу низ воду?

Венецуела се све више ближи томе да постане "неуспјела држава" и чини се да нема рјешења које ће успјети да извуче земљу из катастрофалног пада у хаос.

недеља, јун 12, 2016 / 19:09

Венецуела се све више ближи томе да постане "неуспјела држава" и чини се да нема рјешења које ће успјети да извуче земљу из катастрофалног пада у хаос.

Док земља пролази кроз незапамћену економску и политичку кризу, стопа криминала и инфлације расте, а популација од 30.5 милиона људи супчава се са колапсом свих јавних услуга и несташицом основних добара.

Истовремено, иза кулиса венецуеланске драме постоји нешто што сви превиђају – последице по Кину, највећи економски савезник Венецуеле од доласка Уга Чавеза на власт крајем 90их. година прошлог вијека.

Подршка Пекинга Каракасу није изненађујућа – Венецуела је десети свјетски произвођач нафте и посједује највеће потврђене нафтне резерве на свијету (око 298 милијарди барела). Осим тога, Венецуела за Кину представља "врата Јужне Америке".

Током последњих 16 година, Кина је Венецуелу засула са невјероватних 125 милијарди долара и то по веома повољним условима. Венецуела већи дио дуга отплаћује сировом нафтом и привилегованим положајем за кинеске компаније које улажу велике суме у инфраструктуру, а нарочито жељезнице.

Ипак, како се након Чавезове смрти политичка ситуација у земљи заоштравала и како су цијене нафте вртоглаво пале, тако је крах доживјела и економија земље. Због превелике зависности од нафте – чак 95 одсто извозног профита долази од нафте – Венецуела је створила неодржив дуг и све је изгледнији банкрт.

Због свега тога, пред Пекингом је велика дилема. Да ли послати помоћ и инвестиционе зајмове како би се спријечио банкрот, или допустити колапс. Друга опција врло лако може довести до пада владе у Каракасу што би нашкодило Кини како у економском (јер Каракас може да одбије отплату дуга и даље пошиљке нафте), тако и у политичком (постоји могућност да на власт дође про-америчка влада које неће бити наклоњена Кини).

Кина ће вјероватно, у складу са својом опрезном спољном политиком, одиграти сталожено, чекајући да се ситуација колико толико смири и да се одлучи да ли ће се прије јануара 2017. године одржати референдум за опозив предсједника Николаса Мадура.

До тада, очи инвеститора широм свијета упрте су у Кину у ишчекивању реакције на венецуелански хаос и његове последице на глобалну економију.



Оставите одговор