Хикикомори – кад се забијеш у собу

Хикикомори је поремећај понашања раширен у Јапану углавном код младића, а карактеришу га повучен живот код куће, недостатак интереса и жеље за школом и радом који трају и дуже од шест мјесеци. Доктор Алан Тео, психијатар Универзитета Мичиген у Ан Арбуру, објавио је у Међународном часопису за социјалну психијатрију чланак о првом случају хикикоморија у […]

четвртак, јун 14, 2012 / 06:08

Хикикомори је поремећај понашања раширен у Јапану углавном код младића, а карактеришу га повучен живот код куће, недостатак интереса и жеље за школом и радом који трају и дуже од шест мјесеци.

Доктор Алан Тео, психијатар Универзитета Мичиген у Ан Арбуру, објавио је у Међународном часопису за социјалну психијатрију чланак о првом случају хикикоморија у САД, који говори о човјеку старом 30 година који је живио изоловано у свом стану три године.

“Прву годину провео је у прилично пространом тоалету, хранећи се оним што би му донијели”. Није се прао, нужду је вршио у канте и боце, а вријеме проводио на интернету играјући видео игре”, описао је Тео.

Професор Такахиро Като, Одсек за неуропсихијатрију Универзитета Кјушу каже да је током живота хикикоморијем погођено 1,2 одсто Јапанаца, преноси портал Плива.

“Осим тога, једно истраживање утврдило је 264.000 случаја хикикоморија у Јапану, који броји око 127 милиона становника којима треба додати 460.000 људи који ће тек оболети.

Према Катовим ријечима, у блиској будућности у Јапану ће бити око милион случајева, што ће имати социјално-економске посљедице, а неки стручњаци оцјењују да је ријеч о епидемији.

Ситуација је још озбиљнија ако се узме у обзир да у Јапану има само 169 психијатара за младе, а први знакови изостајања из школе или изолација понекад се могу појавити у узрасту од 12 година.

Осим тога, неки родитељи се стиде таквог дјетета и оклијевају да затраже стручну помоћ или је дијете одбија, а понекад и толеришу такво понашање.

Феномен такође није повезан с зависношћу од интернета или видео игрица али оне, према професору Катоу, смањују потребу за директном комуникацијом са људима.

Према његовом мишљењу, традиционална јапанска породица, која је имала много дјеце и живјела је под истим кровом са дједама и бакама, уступила је мјесто породичном језгру у коме и отац и мајка раде, која има мање дјеце и мање контаката са родбином и комшијама

“То чини хикикомори видљивијим и проблематичнијим”, рекао је Като и додао да би један од разлога могао бити и велики притисак у школи и злостављање коме су неки ученици су изложени.

Поремећај понашања није повезан искључиво с јапанском културом, јер су случајеви хикикоморија откривени у Оману, Шпанији, Италији, Јужној Кореји и Француској, гђе је у посљедњих 15 мјесеци забиљежено тридесетак случајева код младих старијих од 16 година, али и узраста од 25 до 30 година.



Оставите одговор