Херцеговина: Нова обећања о запошљавању текстилаца

Текстилна индустрија "Трендтекс" у Требињу и Билећи дугорочно планира да запосли од 500 до 600 конфекцијских радника, истакао је извршни директор овог предузећа Данијел Козличић. Он је нагласио да би претходно требало да буду реализовани услови стратешког партнерства са Владом РС, али и обезбијеђена већа заинтересованост млађе радне снаге. Козличић је нагласио да и поред […]

четвртак, децембар 10, 2015 / 21:18

Текстилна индустрија "Трендтекс" у Требињу и Билећи дугорочно планира да запосли од 500 до 600 конфекцијских радника, истакао је извршни директор овог предузећа Данијел Козличић.

Он је нагласио да би претходно требало да буду реализовани услови стратешког партнерства са Владом РС, али и обезбијеђена већа заинтересованост млађе радне снаге.

Козличић је нагласио да и поред дугорочних уговора са европским купцима ХТЗ опреме, ширење производних капацитета не иде жељеном динамиком. Према његовим ријечима, интересовање младих за рад у овој индустрији је недовољно, упркос спремности “Трендтекса” да организује стручне обуке за неквалификоване раднике. Проблем је, додаје, и што у Требињу не постоји средња стручна школа која би образовала текстилце.

– Разговарали смо и о теми отварања једног или два одјељења текстилне струке, што би омогућило да регрутујемо тај млађи кадар. Требиње има квалитетне и стручно обучене раднике некадашњег “Новотекса”, али то су углавном људи који су зашли у године. Спој младости и искуства дао би најбољи резултат, поготово што су наше пословне пројекције дугорочне – рекао је Козличић и додао да је план да у погону у Требињу буде запослено 250 до 300 људи, уз 200 до 250 радника у Билећи.

Он је рекао да “Трендтекс” радницима нуди уговоре о раду на одређено, а плату по систему “награђивања према индивидуалном извршењу”, при чему се редовно измирују порези и доприноси.

– Има радника који зараде и 600 до 650 КМ, али има и оних који зараде 250 марака. У питању је двосмјерна обавеза, не само послодавца да раднику исплати лични доходак, већ и радника да за својих осам сати мора да одради норму, једнаку у свим нашим производним јединицама. И нама је у интересу да створимо услове да радник може да заради више – појаснио је Козличић и додао да је идеја да на овај начин направи селекцију, на основу које ће касније радницима понудити уговоре о сталном запослењу.

Он је нагласио да се и о озбиљнијим инвестицијама у изнајмљени објекат бившег “Новотекса” у Требињу може говорити тек када Влада ријеши дуговања ове некадашње фирме и дефинише питање власништва над њеним објектом, да не би доспио пред добош повјерилаца.

– Влада је, према мојим информацијама, заузела став да ће кроз ребаланс буџета већ у овој години регулисати дуговања и питање власништва, односно, сачувати погон као производну цјелину. Тек онда можемо да будемо стратешки партнер Владе и преговарамо о свим даљим плановима и инвестицијама – истакао је Козличић.

У требињском “Трендтексу” тренутно ради 160 радника, док их је у кооперантској фирми у Билећи запослено још стотинак.

Којовић

Данијел Козличић је појаснио да је руковођење производњом у Требињу преузео након што је досадашњи директор ове пословне јединице Александар Којовић поднио оставку, како је рекао, “из приватних и здравствених разлога”.



0 КОМЕНТАРА

  1. Pa Kozličiću ako nema radne snage dovedi ti ženu i djecu a Kojović nek prebaci ženu iz vrtića da rade za 250 km ili prebacite onih 200 što ste ih zaposlili za izbore iz EPRS ionako nisu ni za ovaca.Inače ne baš tako davno vidio sam Kojovića i izgledo je zdrav ko drijen prije će biti da je neka politika u pitanju tip mjenja stranku svake 2-3 godine a možda ni njegov želudac ne može da svari sve što bi trebao u kriminalnoj hobotnici zvanoj SNSD pa se od toga razbolio

Оставите одговор