Планови за тражење несталих особа за 2016.

Приоритет у раду Републичког одбора за тражење несталих и заробљених бораца и несталих цивила Републике Српске у наредној години биће тражење несталих и идентификација посмртних остатака 657 лица који су више од 15 година у костурницама Српске, па и у Федерацији БиХ, изјавио је предсједник Одбора Марко Грабовац. Након састанка Републичког одбора у Источном Сарајеву, […]

четвртак, децембар 10, 2015 / 21:28

Приоритет у раду Републичког одбора за тражење несталих и заробљених бораца и несталих цивила Републике Српске у наредној години биће тражење несталих и идентификација посмртних остатака 657 лица који су више од 15 година у костурницама Српске, па и у Федерацији БиХ, изјавио је предсједник Одбора Марко Грабовац.

Након састанка Републичког одбора у Источном Сарајеву, на којем је разговарано о плану рада за наредну годину, Грабовац је изјавио Срни да Одбор сноси велику одговорност у овим питањима.

"Чланове Одбора посебно је интересовало зашто породице погинулих чекају 10 или 20 година да се преда пронађено тијело, да оно буде идентификовано и сахрањено, како би се бар дјелимично смирили", истакао је Грабовац.

Он је рекао да Одбор треба да ради одговорно како породице не би имале примједбе.

"У свему овоме велику одговорност имају и тужилаштва, међународне организације и Институт за нестала лица БиХ чије директоре, којима је истекао мандат, сматрамо нелегалним. Ми тражимо да се изврше нови избори и да свако на својој Скупштини предложи свог новог члана", рекао је Грабовац.

Он је истакао да су породице урадиле све што се од њих тражило, а да се још трага за 1.657 несталих.

"Упорно настојимо да у Републици Српској започне рад судске медицине, са доктором Жељком Караном на челу, и да пронађемо новчана средства која су неопходна како би започели идентификацију посмртних остатака у костурницама", рекао је Грабовац.

Одбор је данас постигао договор да ће свака два мјесеца расправљати о свим проблемима који се тичу њих и породица несталих.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Милорад Којић рекао је Срни да је овај центар данас дјелимично дао одређене приједлоге, да ће доставити писане приједлоге које ће касније усаглашавати, те да очекују приједлоге из Института за нестала лица о оперативном приједлога рада.

"Одбор је упознат да је Републички центар, у договору са Тужилаштвом БиХ, успио да буде активан учесник у процесу тражења несталих, да се директно поступа по нашим информацијама, те да будемо позвани на обдукције, ексхумације и идентификације и када је то информација Института за нестала лица", рекао је Којић.

Он је истакао да је Републичком центру то веома значајно и једно од важних питања јер су нестала лица у већини случајева жртве ратних злочина.

"Нама је то веома значајно зато што активним учествовањем у том процесу, односно дефинисањем у наредби да смо ми учесници тог процеса, аутоматски сва та документација, обдукциони и идентификациони налази остају у нашим институцијама", рекао је Којић.

Он је додао да су то основни материјални докази да је почињен ратни злочин који, касније у сарадњи са надлежним тужилаштвима, треба да буду процесуиран.

"Тај проблем је превазиђен и ријешен и о томе сам данас информисао овај одбор. Остаје још да до краја године усаглашавамо оперативни план рада везано за процес тражења несталих лица за наредну годину", додао је Којић.



Оставите одговор