ХЕ на Дрини: Шаљемо захтјев за повећање цијене струје

Зависно предузеће Хидроелектране на Дрини Вишеград упутиће у понедјељак Регулаторној комисији за енергетику РС захтјев за повећање производне цијене електричне енергије, пишу Независне новине. “Принуђени смо да покренемо поступак према регулатору у смислу повећања цијене на прагу хидроелектране за неких 0,5 до 0,6 фенинга по киловат-часу електричне енергије”, рекао је Лакић. Према његовим ријечима, тренутна […]

субота, март 7, 2015 / 11:36

Зависно предузеће Хидроелектране на Дрини Вишеград упутиће у понедјељак Регулаторној комисији за енергетику РС захтјев за повећање производне цијене електричне енергије, пишу Независне новине.

“Принуђени смо да покренемо поступак према регулатору у смислу повећања цијене на прагу хидроелектране за неких 0,5 до 0,6 фенинга по киловат-часу електричне енергије”, рекао је Лакић.

Према његовим ријечима, тренутна цијена је 1,43 фенинга по киловат-часу.

“Наше обавезе у оквиру тих 1,43 су накнаде на име кориштења природних ресурса које уплаћујемо општинама 0,5 фенинга, затим водна накнада 0,01 фенинг, амортизација 1,24 фенинга и ако додамо законску обавезу, односно измјене и допуне Закона на име кориштења природних ресурса од прошле године од 0,5 фенинга наше обавезе изван плата радника и осталих набавки су 2,25 фенинга”, рекао је Лакић.

Према његовим ријечима, до прошле године су захваљујући извозној цијени коју дефинише тржиште успјели да те трошкове ускладе са приходима и да имају позитивно пословање приликом планиране годишње производње.

Међутим, он је казао да од када постоји та накнада која иде у функцији Фонда солидарности за потопљене од прошле године нису у прилици да функционишу позитивно, пишу Независне новине.



0 КОМЕНТАРА

  1. HE na Drini su imale rekordnu proizvodnjue el. energije tokom prošle kišne godine, brane i turbine nisu mogle da prime toliku količinu vode koja ja padala, elektrane su celu godunu radile maksinalnim kapacitetom i Višegrad o Bajna Bašta, i Zvornih i ostale, isti slučaj je na drugim HE na Trebišnjici, Neretvi, Rami, Vrbasu itd. Stoga nema razloga za povećanje cene el. energije.
    Potrebno je uvesti tri potrošačke tarife, pa da oni koji troše od 350kWh, plaćaju nijnižu cenu, 350-800 kWh srednju a preko toga neka plaćaju 25 feninga/kWh.
    To se tako radi u Srbiji, pa sirotinja, nazaposleni, penzioneri, koji štede struju da i imaju 9 feninga/kWh a oni koji se griju na struju neka plaćaju 25 feninga/kWh.
    Na taj način se postiže upšteda el. en. i oslobađanje struja za industriju koja bi električnu energiju pretvorial u gotove proizovode i robe za izvoz a ne da se izvosi el. energija kao sorovina!

Оставите одговор