Хафман: Утврђивањем међуетнитетске границе комплетирамо Дејтон

НАТО штаб у Сарајеву и Главна команда Еуфора добили су од Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске веома детаљну и веома добру информацију која се односи на питање међуентитетског разграничења, изјавио је командант НАТО штаба у Сарајеву генерал Гери Хафман. "Ријеч је о веома детаљној информацији и веома добро урађеном послу. Наша […]

субота, октобар 1, 2011 / 14:38

НАТО штаб у Сарајеву и Главна команда Еуфора добили су од Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске веома детаљну и веома добру информацију која се односи на питање међуентитетског разграничења, изјавио је командант НАТО штаба у Сарајеву генерал Гери Хафман.

"Ријеч је о веома детаљној информацији и веома добро урађеном послу. Наша радна група је размотрила ту документацију и у контакту је са Владом Федерације БиХ и властима на нивоу БиХ по том питању", изјавио је Хафман Срни.

Он је подсјетио да су НАТО штаб Сарајево и Команда Еуфора, према мандату у складу са Дејтонским мировним споразумом, надлежни ауторитети за питање међуентитетске границе.

"Међутим, ентитеске владе и власти на нивоу БиХ имају задатак и овлашћење да формирају групу која би идентификовала линију разграничења. Ми подржавамо тај напор, то је нешто што треба да се обави у предстојећем периоду, како би се комплетирао Дејтонски споразум", рекао је Хафман.

На питање да ли је Влада ФБиХ невољна да оконча свој дио посла, Хафман је истакао да не сматра да је ријеч о опирању да се уради тај посао, већ да постоји толико других питања попут формирања власти, што је битније на њиховој листи приоритета.

"Сваком је јасно да разграничење треба да буде обављено, али они, међутим, имају друге приоритете које морају обавити", додао је Хафман.

Република Српска доставила је почетком године Главној команди Еуфора и НАТО штабу у Сарајево документацију у вези маркирања међуентитетске линије разграничења.

Према Дејтонском споразуму, међународне војне снаге у БиХ, односно Еуфор и НАТО штаб Сарајево, су крајњи ауторитети за утврђивање поступка идентификације међуентитетске линије разграничења.

Влада Српске задужила је 17. септембра 2010. године Министарство правде РС и Републичку управу за геодетске и имовинско-правне послове да, у складу с Анексом два Дејтонског мировног споразума, направе план за маркирање међуентитетске линије разграничења.

Међуентитетска линија разграничења је дужине 1 150 километара и захвата 42 политичке општине Српске. Она цијепа 279 катастарских општина. Пролази кроз 520 километара приватних посједа, мјестимично цијепајући и низ објеката било приватних или државних.

Међуентитетска линија цијепа 14 000 парцела и кроз државну својину пролази у дужини од око 630 километара. Српска има за око један одсто мање територије него што је предвиђено линијом разграничења која је утврђена, али није маркирана.



Оставите одговор