Грађанин реис: Хтјели смо грађански попис, а политичке снаге праве торове

Реису-л-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин Кавазовић у интервјуу за Радио Босне и Херцеговине говорио је о превеликом уплитању вјерских заједница у политику и о попису становништва у БиХ. "Ми би смо вољели да смо имали заиста један грађански попис и да је он само статистика, међутим политичке снаге које имамо у Босни […]

субота, октобар 12, 2013 / 16:01

Реису-л-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин Кавазовић у интервјуу за Радио Босне и Херцеговине говорио је о превеликом уплитању вјерских заједница у политику и о попису становништва у БиХ.

"Ми би смо вољели да смо имали заиста један грађански попис и да је он само статистика, међутим политичке снаге које имамо у Босни и Херцеговини желе торове, ти торови су присутни", казао је реис Кавазовић говорећи о најактуелнијој теми ових дана – да ли је овај попис само статистика или има већи значај из визуре Исламске заједнице.

"Мислим да Бошњацима није било стало до ових питања, то видим у разговорима са људима, одговорним Бошњацима. Међутим, када су правила игре постављена, онда морате играти по правилима игре", казао је реису-л-улема.

"Исламска заједница је узела своје учешће говорећи нашим вјерницима, муслиманима, а већина муслимана у БиХ су Бошњаци, да је јако важно изјаснити се, кад су већ правила игре тако наметнута, да се људи изјасне као Бошњаци", казао је реис.

Додао је да "босански језик није био упитан ни на прошлом попису 1991., он је већ афирмисан, а такођер припадност духовном стаблу ислама исто тако није упитна".

"Неке дилеме су унутар нас, зато што нам је читаво XX стољеће и прије тога, било насилно одузето народно име Бошњак, па смо били неопредјељени, па смо били Муслимани са великим М, и тако даље, али и друге националистичке скупине подгријавале су код Бошњака, неку врсту збуњивања да се изјашњавају као Босанци, да је могуће имати више идентитета. Зашто имати идентитет Херцеговац, па Босанац итд. Ми желимо јасно казати – ако сте жељели оваква правила игре око пописа, онда смо ми Бошњаци, говоримо босанским језиком и припадамо свијету ислама", казао је реис Кавазовић.

На питање зашто се вјерским заједницама у БиХ често замјера превелико уплитање у политику, је одговорио како су "све вјерске заједнице увијек пред великим изазовима".

"Ми нисмо одијељени од друштва и док се налазимо у том миљеу какав јесте у БиХ, а ви знате да у Босни и Херцеговини имамо неко предполитичко друштво, које функционира тако како функционира, оно је унапријед задато и одређено, оно се не развија на неки природан начин", казао је реису-л-улема.

Додао је да "вјерске заједнице не могу остати ван друштвених збивања и њихов глас о неким питањима која су битна за друштво треба да се чује".

"Је ли било излета у политичке воде – било их је, треба то казати. Ми смо сви из тога извукли неку поуку, а да ли у довољној мјери, то ћемо видјети у будућности. Не кажем да неће бити грешака и у будућности, нисмо ми свети људи, безгрјешни, али Исламска заједница ће се трудити бар у оној мјери колико она буде могла, да политички простор остави онима којих се он тиче, дакле, политичким странкама, да оне воде рачуна о дневној политици, а ИЗ ће за себе задржати право, као и друге цркве у БиХ, да указује на проблеме. Ми немамо ни снаге ни моћи да их рјешавамо, нисмо чланови никаквих парламената тамо гдје се одлучује о нашим животима, али ћемо увијек задржати право да се осврнемо на живот и да кажемо шта очекујемо, да критикујемо оно што је за критику. Тако ћемо се понашати и у будућности", казао је реис Кавазовић.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор