Наставак тираније: 11. рођендан који Шешељ слави у Хагу

Сваког 11. октобра у притворској јединици хашког трибунала је мала гозба. Војислав Шешељ за свој рођендан домаћински угости хашке затворенике, међу којима му највише дође оних које он сматра за покатоличене Србе. Храна у Хагу је очајна, те је већина притвореника принуђена да купује и припрема храну. Сам Шешељ је више пута указивао на тај […]

субота, октобар 12, 2013 / 15:50

Сваког 11. октобра у притворској јединици хашког трибунала је мала гозба. Војислав Шешељ за свој рођендан домаћински угости хашке затворенике, међу којима му највише дође оних које он сматра за покатоличене Србе.

Храна у Хагу је очајна, те је већина притвореника принуђена да купује и припрема храну. Сам Шешељ је више пута указивао на тај проблем, а једном је чак и порцију која се припрема за притворенике понудио судијама на конзумацију. "Само једно мало парче да пробате, а ја ћу заузврат са свог сајта да скинем три књиге и пет докумената који се овде наводе" изнио је нагодбу вођа српских радикала. Судије нису прихватиле.

2008. године Шешељ је имао проблема са јетром, који су престали оног тренутка када је престао да узима затворску храну и почео да се храни у кантини, тврди његов тим одбране.

Шешељ се у хашком притвору налази скоро 4000 дана. Иако се "суду" одазвао чим је подигнута оптужница, "суђење" је почело тек за четри и по године, у новембру 2007. Од тада траје псеудоправна представа, у којој је суд чак покушао Шешељу наметнути браниоца, да би услиједио штрајк глађу којим је овај успио изборити своје право да се сам заступа. Процес су пратили свједоци који су признавали да им је тужилаштво писало шта да кажу, експерти који не знају најосновније ствари, свједочења у којима су злочини јединица које организовао Вук Драшковић приписивани Шешељу.

Упркос свему, Шешељу није дозвољено да на слободи дочека "пресуду" иако је након што је изузет судија Хархоф, очигледно да ће се на њу чекати годинама, док нови судија уђе у предмет.

Посебно трочлано судско вијеће Хашког трибунала прихватило је 29.августа 2013. захтјев Војислава Шешеља за изузећем данског судије Фредерика Хархофа из вијећа које против њега води поступак за ратне злочине почињене на подручју Хрватске, Војводине и БиХ.

-Већина, уз издвојено мишљење судије Лиуа Даквуна, сматра да је у писму судије Хархофа видљива његова пристраност у смјеру осуђујуће пресуде.

Шешељ је додуше одбио гаранције за пуштање из притвора од београдских власти, које је назвао издајничким, те тражио да му се омогући одлазак у Русију.



Оставите одговор