Гости убједљиви: Бајерн и Атлетико побиједили

Бајерн Минхен и Атлетико Мадрид комплетирали су савршен учинак гостију у првим мечевима осмине финала Лиге шампиона побједама над Арсеналом и Миланом. Шампион је у Лондону искористио играча више у другом дијелу и преко Тонија Кроса и Томаса Милера са 2:0 савладао Арсенал. Оба тима су у првом полувремену промашила по пенал. У Милану је […]

среда, фебруар 19, 2014 / 23:05

Бајерн Минхен и Атлетико Мадрид комплетирали су савршен учинак гостију у првим мечевима осмине финала Лиге шампиона побједама над Арсеналом и Миланом.

Шампион је у Лондону искористио играча више у другом дијелу и преко Тонија Кроса и Томаса Милера са 2:0 савладао Арсенал. Оба тима су у првом полувремену промашила по пенал.

У Милану је много мање узбуђења, али је седам минута пре краја Дијего Коста потврдио статус једног од најбољих голгетера данашњице и главом донио Атлетику минималну предност.

Прво полувреме, уз благу иницијативу Бајерна, али без стопостотних шанси мимо два пенала, завршено је резултатом 0:0, али није било за очекивати да тако остане.

Пенал за Арсенал у 9. минуту промашио је несрећни Месут Озил, који је одлуком да баш он изведе најстрожу казну само продубио кризу форме у којој се налази два мјесеца.

Реванширао му се Давид Алаба, који се гледао са Лукасом Фабијанским, незагријаним голманом Арсенала који је неочекивано ушао на терен нешто прије 40. минута утакмице.

Фабијански је летио у једну страну, а лопта у другу, све док није погодила стативу!

По повратку из свлачионица, Бајерн је заиграо као Барса на врхунцу моћи под Гвардиолом, Арсенал није долазио до лопте, а из такве доминације сијевнуо је потез Кроса за ТВ шпице – момак је "из мјеста", искоса са десне стране, десном ногом, послао лопту у рашље гола Фабијанског. Потез какав се ријетко виђа и јубиларни 100. погодак Бајерна ове сезоне!

Сто и први стигао је после "класичне" акције Бавараца, центаршута са ивице шеснаестерца и "поклањања" Милера пред немоћним Фабијанским. Већ у наредном нападу, Крос је погодио стативу и био неколико центиметара далеко од тога да сруши комплетну идеју о томе да ово није ријешен двомеч.

До 80. минута, Арсенал је имао 18 додавања у другом полувремену и један покушај ка голу Нојера, па се може констатовати да је Венгеров тим одлично прошао пред реванш. Венгер није могао много да комбинује после искључења Шћешнија, јер је и прије тога морао да направи једну изнуђену измјену – у 30. минуту повриједио се Кирон Гибс и на терен је морао Наћо Монреал. Али, кога год да је убацио са клупе у игри 10 на 11 са Бајерном, тешко да би се нешто битно промијенило.

Оно где ће Венгер бити критикован попут Рицолија је његова одлука да од старта почне млади, неискусни и тек опорављени Јаја Саного, дечко који је тек за викенд забиљежио свој први старт за сениорски тим Арсенала… Венгер је на клупи оставио Оливијеа Жируа, па и Лукаса Подолског – хтео је нешто, а добио – ништа!

Надигран је, што је донекле било и очекивано, али и добио прилику да у реваншу приреди нешто специјално, што навијачи Арсенала и не само Арсенала чекају дуго.

Прошле сезоне, такође у периоду страшне доминације и на путу ка титули првака Европе, Бајерн је побиједио Арсенал у осмини финала, било је 1:3 у Лондону, али су се "тресле гаће" Баварцима у реваншу у којем је било 0:2. Све после тога је историја…

И још нешто. Бајерн "умије" да изгуби у Минхену од Енглеза. Прошле јесени, у групи, било је 2:3 у мечу са Манчестер ситијем, а у финалу Лиге шампиона, у сезони 2011/12, Челси је на Бајерновом стадиону, против Бајерна, стигао до прве титуле првака Европе у историји.

Коста крвник Милана

Атлетико Мадрид је на корак од пласмана у четвртфинале Лиге шампиона први пут после 1997. године.

Није изгледало да ће "јорганџије" стећи предност пред реванш меч осмине финала Лиге шампиона против Миана на свом терену, али побједу је донио Дијего Коста у 84. минуту.

Мало је потребно Кости да казни сваку грешку ривала. Тако је било и у 84. минуту прве утакмице осмине финала Лиге шампиона. Атлетико је извео корнер, Абате је у намјери да одбије лопту главом у поље, заправо само пребацио на другу стативу, гдје је сачекао "убица" Коста.

Спремно је сачекао и убацио лопту у мрежу. Његов 27. гол ове сезоне и пети у досадашњем току Лиге шампиона. Можда и одлучујући за пласман Атлетика у четвртфинале најважнијег европског клупског такмичења.

Колико је потез Коште био значајан за Атлетико, толико је и Белгијанац Тибо Куртоа допринио оваквом резултату.

У првом полувремену је "скинуо" две лопте које су ишле у гол. Најприје је у 15. минуту бразилски мајстор Рикардо Кака изванредно шутирао, али је Куртоа реаговао као мачка и уз помоћ пречке лопта је отишла у корнер.

Три минута касније још једна велика шанса за Милан. Тарабт је убацио са десне стране, Поли је пуцао главом са шест, седам метара, а белгијски голман је поново дотакао лопту, таман толико да јој скрене путању и она се одбила од стативе.

То је, отприлике, све што се видјело од Милана у овом мечу. Ни Атлетико није приказао богзнашта, али су гости били свјесни да их чека нових 90 минута на "Висенте Калдерону".