Гаспром нуди 1,7 милијарди за гасовод Јужни ток кроз Србију

Руска компанија Гаспром понудила је да финансира комплетну изградњу гасовода Јужни ток кроз Србију у вриједности од 1,7 милијарди евра, а да српска страна тај новац врати од прихода које ће остварити од наплатних такси, саопштено је данас из компаније Гаспром експорт. "Гаспром" и "Србија Гас" настављају разговоре о механизму финансирања пројекта, а понуда неће […]

среда, октобар 9, 2013 / 18:37

Руска компанија Гаспром понудила је да финансира комплетну изградњу гасовода Јужни ток кроз Србију у вриједности од 1,7 милијарди евра, а да српска страна тај новац врати од прихода које ће остварити од наплатних такси, саопштено је данас из компаније Гаспром експорт.

"Гаспром" и "Србија Гас" настављају разговоре о механизму финансирања пројекта, а понуда неће измијенити раније договоре и Акциони план који је већ на снази, наводи се у саопштењу.

Према Акционом плану, почетак изградње гасовода "Јужни ток" у Србији планиран је за јануар 2014. године, док је завршетак радова и почетак испоруке гаса за Србију планиран за 2016. годину.

Према наводима "Гаспром експорта", нацрт буџета предузећа "Јужни ток Србија", заједничког предузећа "Гасрпома" и "Србија гаса", које је задужено за реализацију пројекта гасовода "Јужни ток" у Србији, за 2013. годину предвиђа расходе од 115 милиона евра.

"Гаспром", као већински власник фирме "Јужни ток Србија", одлучио је да сједиште компаније буде у Швајцарској, како би осигурао инвестиционе гаранције, и због услова које швајцарски правни систем нуди.

У информацији о "Јужном току" се наводи и да ће тај пројекат бити главни извор улагања у Србији.

"Студија изводљивости је утврдила да ће реализација пројекта на српској територији привући инвестиције од око 1,5 милијарди евра и створити око 2.200 нових радних мјеста. Генерално, ово ће побољшати перспективу српске индустрије", навео је "Гаспром експорт".

Коначна траса подводног дијела "Јужног тока" предвиђа четири крака која воде до бугарске обале и даљи транспорт гаса посредством земног гасовода кроз Србију, Мађарску и Словенију до сјеверне Италије, са краковима који се одвајају са територије Србије до Хрватске и Републике Српске.



Оставите одговор