Фудбалски штрајк пријети Шпанији због расподјеле ТВ новца

Завршетак шпанске фудбалске лиге неизвестан је због сукоба фудбалских власти око права на телевизијске преносе, то јест око расподеле прихода. Сигурно је да ће овог викенда бити одигране првенствене утакмице, али не и да ли ће се играти последња два кола, као и финале Купа краља између Барселоне и Билбаа. Пише Катарина Ивановић Фудбалски савез […]

недеља, мај 10, 2015 / 13:42

Завршетак шпанске фудбалске лиге неизвестан је због сукоба фудбалских власти око права на телевизијске преносе, то јест око расподеле прихода. Сигурно је да ће овог викенда бити одигране првенствене утакмице, али не и да ли ће се играти последња два кола, као и финале Купа краља између Барселоне и Билбаа.

Пише Катарина Ивановић

Фудбалски савез Шпаније (РФЕФ) и синдикат фудбалера не слажу се са законом који је предложила лига, према ком би играчи из прве лиге добијали 90 одсто прихода. Они траже да играчи из друге лиге добијају више новца, а уколико се не договоре, синдикат фудбалера је најавио штрајк на неодређено време, који би почео 16. маја.

Ово није први сукоб између лиге и савеза, али је најозбиљнији до сада. Председник РФЕФ Анхел Марија Виљар је до сада више пута имао окршаје са председником лиге Хавијером Табасом и представником Владе задуженим за спорт Мигелом Карденалом, пре свега, због мера везаних за сузбијање насиља на стадионима, добијање новца од државних кладионица, као и ревизија финансија у савезу.

Управа лиге је објавила да ће предузети правне кораке против савеза, а Тебас је рекао да је по новом закону добијен сличан уговор какав има и Премијер лига.

– Тражим од Владе да остави предложени закон онакав какав јесте и да га не дирају. Ако треба да буде штрајк, нека буде тако. Нећемо одговарати на уцену савеза. Ако влада поклекне пред овом неразумном уценом, то ће бити велики корак назад у шпанском фудбалу – рекао је Тебас.

Фудбалски савез Шпаније управља фудбалом у земљи, али нема контролу над прве две лиге. Његови представници су незадовољни пошто добијају само 4,55 одсто прихода, а тврде и да им никада није било дозвољено да помогну око споразума везаног за њихову расподелу.

Највећи део новца добијају два највећа шпанска клуба, Реал и Барселона, који имају појединачне уговоре за ТВ права и сваки клуб добија по 140 милиона евра. Далеко иза њих су Валенсија и Атлетико, који добијају 48, то јест 42 милиона евра. На зачељу су Гранада, Елче, Ваљадолид, Рајо Ваљекано и Алмерија, који од „телевизије” имају приход од по 18 милиона евра. Већина клубова се залаже за централизовану продају телевизијских права, која би довела до уједначеније деобе прихода.

Најбољу зараду имају клубови који се такмиче у енглеској Премијер лиги, а тамо и последњепласирани клуб заради више од првака Шпаније Атлетика. Рекордер је Ливерпул, који је прошле сезоне зарадио 117 милиона евра, а приход од преко сто милиона је имало још шест клубова – Манчестер сити (115,8), Челси (112,9), Арсенал (111,4), Тотенхем (107,6), Манчестер јунајтед (106,9) и Евертон (102). Кардиф, који је летос испао из прволигашког друштва, зарадио је чак 74,5 милиона евра.

Немачка лига годинама бележи најбољу посету на стадионима, пре две сезоне је имала два тима у финалу Лиге шампиона, али њени тимови добијају најмање новца од телевизијских права у односу на пет најјачих европских лига. Бајерн зарађује највише 36,9 милиона евра, а следе га Борусија из Дортмунда (35,5) и Бајер (33,6). Претходне сезоне најмање је зарадио Ајнтрахт из Брауншвајга, који је испао из лиге – 18,2 милиона евра. Није боље ни у Француској, где је прошлогодишњи шампион Пари Сен Жермен имао приход 44,6 милиона евра, а последњепласирани Ајачио 13,1.

Италијански фудбал је годинама у кризи због скандала око намештања утакмица и све лошијих резултата њених клубова у европским куповима. Најбољи светски фудбалери годинама заобилазе Апенинско полуострво, а лига је изгубила једно место у Лиги шампиона. И поред тога, Серија А је трећа по приходима од ТВ права. Највише добија Јувентус, који последњих година доминира италијанским фудбалом и још је у игри за титулу првака Европе (94 милиона евра). Следе га градски ривали Интер (80,4) и Милан (77,9), док је најмањи приход остварио Сасуоло (17,9).

Ово није први пут да је најављена обустава неког фудбалског првенства. Пре четири године италијанска лига је најавила штрајк због колективног уговора са Удружењем прволигаша. Недавно је у последњем тренутку спречен протест у америчкој МСЛ лиги због расподеле новца.

Да ли ће бити штрајка у шпанској лиги биће познато у понедељак, за када је Влада заказала састанак 42 клуба из прве и друге лиге.



Оставите одговор