Французи и Нијемци славе пола вијека помирења

Француска и Њемачка данас обиљежавају 50. годишњицу од потписивања споразума који је допринио помирењу бивших непријатеља и постао основа данашње ЕУ. Њемачки и француски лидери имају састанке у Берлину, а два парламента одржаће заједничку сједницу. Јелисејски споразум потписали су 22. јануара 1963. године Шарл де Гол у име Француске и њемачки канцелар Конрад Аденауер. Упркос […]

уторак, јануар 22, 2013 / 09:03

Француска и Њемачка данас обиљежавају 50. годишњицу од потписивања споразума који је допринио помирењу бивших непријатеља и постао основа данашње ЕУ.

Њемачки и француски лидери имају састанке у Берлину, а два парламента одржаће заједничку сједницу.

Јелисејски споразум потписали су 22. јануара 1963. године Шарл де Гол у име Француске и њемачки канцелар Конрад Аденауер. Упркос успонима и падовима у међусобним односима, Берлин и Париз увијек су били кључни за обликовање ЕУ, пренио је Би-Би-Си.

Француска и Њемачка су поводом обиљежавања овог "фестивала пријатељства" објавиле поштанске маркице, новчиће и остале предмете посвећене годишњици.

"Када су Француска и Њемачка сложне, онда из тога произилазе добра рјешења", изјавила је њемачки канцелар Ангела Меркел.

Француске заставе постављене су поред њемачких у Берлину, а више од 500 француских посланика присуствоваће са њемачким колегама сједници Бундестага.

Чланови двије владе одржаће заједничку кабинетску вечеру, а биће одржан и концерт.

Меркелова и француски предсједник Франсоа Оланд јуче су одржали састанак иза затворених врата. Би-Би-Си подсјећа да се двије земље тренутно не слажу у вези са начином рјешавања кризе еврозоне, пошто се Оланд залаже за повећање потрошње ради јачања привредног раста, док Меркелова подржава мјере штедње и смањење дефицита.



0 КОМЕНТАРА

  1. Хехе…одушевљен сам, задивљен, парада таштине и кича… мислим да се у сржи та два народа органски не подносе, али доста је том „помирењу“ допринио и Хитлеров блиц-криг кад им је неке ствари укратко објаснио! До тада су французи причали своје културолошке бајке и смарачине, али сад ће њих алжирци и исламисти преузети под своје, тако да им је ово надање кратког даха.

Оставите одговор