Физичари сумњају да је ЦЕРН нашао честицу бржу од свјетлости

Физичари широм свијета примили су са скептицизмом информацију о открићу честица бржих од свјетлости у експерименту Европске организације за нуклеарна истраживања (ЦЕРН). Сами стручњаци ЦЕРН-а изјавили су да још нису спремни да прогласе резултате експеримента као ново откриће. Научници су испалили сноп неутрина из убрзавача честица у Швајцарској према лабораторији у Италији, удаљеној 730 километра. […]

петак, септембар 23, 2011 / 13:48

Физичари широм свијета примили су са скептицизмом информацију о открићу честица бржих од свјетлости у експерименту Европске организације за нуклеарна истраживања (ЦЕРН).

Сами стручњаци ЦЕРН-а изјавили су да још нису спремни да прогласе резултате експеримента као ново откриће.

Научници су испалили сноп неутрина из убрзавача честица у Швајцарској према лабораторији у Италији, удаљеној 730 километра. Они су потом измјерили да су неутрини прешли тај пут за 60 милијардитих дијелова секунде брже од свјетлости, уз израчунату маргину грешке од 10 милијардитих дијелова секунде.

Независна потврда ових резултата пољулала би основе савремене физике, јер би се испоставило да није тачна позната Ајнштајнова формула из 1905. године E=mc2 . Према Ајнштајновој теорији релативитета, у свемиру не постоји ништа што се креће брже од 299 792 километара у секунди, што је брзина свјетлости.

Портпарол ЦЕРН-а Џејмс Жилије изјавио је да међу физичарима у свијету влада "генерални консензус" о томе да постоји грешка у систему експеримента, кориштеној опреми или методи анализе података.

"Овакве ствари често се дешавају у науци. Експериментом измјерите нешто што дјелује необично и прво што кажете јесте – не вјерујемо у то. Потом покушавате да схватите резултате имајући у виду кориштене апарате, анализе, технике и остало", рекао је Жилије.

Он је додао да се у већини случајева пронађе узрок грешке или објашњење за необичне резултате, али да се понекад то не догоди.

Жилије је рекао да су научници ЦЕРН-а провјерили експеримент много пута и да нису уочили проблем, због чега су резултате предочили свјетској научној заједници у нади да ће неко други пронаћи објашњење.

Научници из лабораторије Фермилаб у Чикагу већ су почели да провјеравају ЦЕРН-ове резултате. Стручњаци овог научног центра очитали су сличне податке о кретању честица брже од свјетлости 2007. године, када су такође изучавали неутрине.

Маргина грешке у овом Фермилабовом раду била је сувише велика, па резултати нису били уважени.

"Релативност је издржала тест времена скоро пун вијек, али не зато што је људи нису стављали на тест, јер то јесу чинили. Дуго су вршена мјерења, извођени су експерименти и прављене су опсервације о релативности. До сада ништа није показало да нешто може да премаши овај космички лимит", рекао је портпарол ЦЕРН-а.

Жилије је додао да ће проћи мјесеци, а можда и неколико година док не стигну резултати независних истраживања о овој теми.



Оставите одговор