Фејсбук нам мијења структуру мозга

Особе са подужом листом пријатеља на Фејсбуку имају веће и гушће структуре у три регије мозга од оних који имају свега неколико онлајн другара. Научници су истраживали, али још нису одгонетнули да ли дио мозга задужен за социјални живот утиче да људи који доста времена проводе на Фејсбуку имају више пријатеља, или је пак често […]

четвртак, октобар 20, 2011 / 22:05

Особе са подужом листом пријатеља на Фејсбуку имају веће и гушће структуре у три регије мозга од оних који имају свега неколико онлајн другара.

Научници су истраживали, али још нису одгонетнули да ли дио мозга задужен за социјални живот утиче да људи који доста времена проводе на Фејсбуку имају више пријатеља, или је пак често коришћење те друштвене мреже довело до промјена на мозгу.

Проучавајући мозак корисника Фејсбука истраживачи су установили да особе са подужом листом пријатеља на овој мрежи имају веће и гушће структуре у три регије мозга од оних који имају свега неколико онлајн пријатеља.

Како преноси АФП, ријеч је о горњем темпоралном режњу и средишњем темпоралном гирусу који се повезују са социјалном перцепцијом као што је опажање туђег погледа или израза лица, и енториналном кортексу који се пак доводи у везу са памћењем лица и имена.

Поставља се питање да ли величина "социјалног" дијела мозга подстиче људе да имају више пријатеља на Фејсбуку или та област подлеже промјенама усљед честог коришћења друштвене мреже, казао је вођа истраживања Гераинт Рис, неуролог, професор Универзитетског колеџа у Лондону, наводећи да ће бити потребно спровести нова истраживања како би се дошло до одговора.

Раније је и Сузан Гринфилд, која се на Оксфорду бави научним истраживањима у области неурологије, подигла велику прашину тврдећи да ће људски ум у 21. веку начисто подјетињити, да ће бити неспособан за дужу концентрацију и емпатију, да ће тежити сензационализму и да ће имати помућени осјећај идентитета.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Раније је и Сузан Гринфилд, која се на Оксфорду бави научним истраживањима у области неурологије, подигла велику прашину тврдећи да ће људски ум у 21. веку начисто подјетињити, да ће бити неспособан за дужу концентрацију и емпатију, да ће тежити сензационализму и да ће имати помућени осјећај идентитета.“

    Браво тето!!!

Оставите одговор