Европски списак лоших економија

Европска комисија објавила је списак података о финансијској стабилности земаља ЕУ, а међу слабим економијама нашле су се не само Бугарска или Словенија које, рекло би се, заостају, већ и велике економије Француске, Велике Британије, Италије и Шпаније – поуздани ослонац зоне евра, преноси "Глас Русије". Укупно у сектору економског и социјалног ризика нашло се […]

петак, фебруар 17, 2012 / 07:40

Европска комисија објавила је списак података о финансијској стабилности земаља ЕУ, а међу слабим економијама нашле су се не само Бугарска или Словенија које, рекло би се, заостају, већ и велике економије Француске, Велике Британије, Италије и Шпаније – поуздани ослонац зоне евра, преноси "Глас Русије".

Укупно у сектору економског и социјалног ризика нашло се 12 држава. Грчка, Португалија, Ирска као корисници финансијске помоћи ЕУ и ММФ са ове тачке гледишта нису разматране.

Међу практично беспрекорнима традиционално се нашла Њемачка.

Према Нијемцима ЕУ има двоструки однос. С једне стране, несумњиво признање економске моћи Њемачке. Са друге покушаји да се доведу у сумњу њени успјеси, прије свега у сфери извоза.

Ниво њемачких плата у просјеку је виши него у већини земаља ЕУ, а достигнућа су и производ рада. Новац се прави у секторима индустријске опреме, електронских уређаја и слично. А то је управо област високих плата.

Њемачка је срећно преживјела кризу захваљујући профициту трговинског биланса. Своју улогу, мада и скромну, одиграла је и Русија, занимљиво тржиште за њемачку индустрију и, наравно, Кина.

Основа за бригу поводом економија држава са јединственом валутом је више него довољно. Авет рецесије постала је реалност и свака земља која је добила од Брисела "црну ознаку" има своје бољке.

Француска, Велика Британија и Белгија, на пример, превише су се задужиле. У Италији је низак потенцијал економског напретка. У релативно стабилној Данској, Шведској и Финској Европска комисија је нашла "надуване мјехурове" на тржишту некретнина.

Европски комесар Оли Рен рекао је да је криза створила огромне ризике: макроекономску неравнотежу, финансијску нестабилност и пад благостања грађана.



Оставите одговор