Европа тражи да САД сачека извјештај инспектора УН о Сирији

Министри спољних послова земаља чланица Европске уније затражиће од америчког државног секретара Џона Керија да Америка, прије војне акције, сачека извјештај инспектора УН о нападу хемијским оружјем у Сирији. Предсједника САД Барака Обаму чека убеђивање Конгреса и грађана у исправност војне интервенције против Башара ел Асада. Кери, који је касно синоћ стигао у Вилњус гдје […]

субота, септембар 7, 2013 / 14:04

Министри спољних послова земаља чланица Европске уније затражиће од америчког државног секретара Џона Керија да Америка, прије војне акције, сачека извјештај инспектора УН о нападу хемијским оружјем у Сирији.

Предсједника САД Барака Обаму чека убеђивање Конгреса и грађана у исправност војне интервенције против Башара ел Асада.

Кери, који је касно синоћ стигао у Вилњус гдје се одржава састанак министара спољних послова Европске уније, састаће се данас са колегама из европске двадесетосморице да разговара о сиријској кризи и о развоју израелско-палестинских мировних преговора.

Кери ће се сутра у Паризу састати с представницима арапских земаља, а касније иде у Лондон, гдје ће разговарати с палестинским предсједником Махмудом Абасом. Очекује се да ће ипак, главна тема бити криза у Сирији и подршка за војну интервенцију.

Обама ће обраћањем из Бјеле куће у уторак покушати да придобије и подршку америчке јавности за своју иницијативу да војним ударом казни званични Дамаск због наводне употребе хемијског оружја.

Спољнополитички одбор Конгреса је усвојио резолуцију којом се Обами дозвољава да започне ограничену војну акцију у трајању од 60 дана, без употребе копнених снага на терену.

Амерички предсједник се управо вратио са самита Г20 у Санкт Петербургу, гдје јуче није постигнут међународни консезнус о војној акцији у Сирији.

Дјелимичан успјех је потписивање декларације којом се осуђује Асадов режим због напада хемијским оружјем који је потписало 10 до 20 учесница Самита, док су осим САД, за војну акцију и Француска, Турска, Саудијска Арабија и Канада.

Учешће у војној акцији, уз САД, најавила је само Француска, док су Русија и Кина, и већина земаља Г20 против рата, међу њима и Италија.

Недостатак ентузијазма за употребу силе без одобрења УН, које су показали поједини лидери на самиту Г20, могао би негативно да се одрази на већ колебљиво расположење америчке јавности, као и на расположење у Конгресу, наводи Би-Би-Си.

Обама на располагању има само неколико дана да убједи Конгрес, који се враћа са љетње паузе у засједању у понедељак, а очекује се да би и Сенат и Представнички дом о употреби војне силе у Сирији могли да гласају већ током недеље.

Анкете показују да је трећина конгресмена неодлучна, док већина осталих каже да ће гласати против војне интервенције, будући да многи страхују да би она увукла САД у још један дуг рат и изазвала шира непријатељства у региону.

Протеклих дана појавиле су се све бројније критике на рачун администрације Барака Обама, коју многи оптужују да нема јасан циљ војне интервенције и да не зна да води ратове.

САД оптужују сиријски режим за употребу хемијског оружја 21. августа у предграђима Дамаска и убиство 1.429 људи, док Дамаск и Москва тврде да су то оружје употрјебили побуњеници.



Оставите одговор