Ештон: Кршење дејтона довело би до санкција

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон изјавила је да ће Унија, иако рачуна да ће новоизабрани лидери БиХ испуњавати међународне обавезе, остати предана у придржавању Дејтона, али и у намјери да наметне санкције и рестрикције уколико евентуално дође до његовог кршења. Ештонова је оцијенила да је нови специјални представник ЕУ и […]

понедељак, јун 27, 2011 / 09:55

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон изјавила је да ће Унија, иако рачуна да ће новоизабрани лидери БиХ испуњавати међународне обавезе, остати предана у придржавању Дејтона, али и у намјери да наметне санкције и рестрикције уколико евентуално дође до његовог кршења.

Ештонова је оцијенила да је нови специјални представник ЕУ и шеф Делегације Уније у БиХ Петер Соренсен "право рјешење за ову функцију".

"Соренсен ће имати средства и могућности да се бави сваким таквим случајем. Он може, напримјер, предложити Европској комисији да подржи неке пројекте у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (ИПА) или да суспендује неке пројекте", појаснила је Ештонова за "Дневни аваз".

Према њеним ријечима, Соренсен ће имати на располагању широк и избалансиран сет ЕУ политика и програма.

"Од њега се очекује да игра веома важну улогу када је у питању Унија, као и у надзору и помагању реформи које БиХ проводи у процесу стабилизације и придруживања. Тај процес сада осигурава оквир за односе ЕУ и БиХ. Соренсен ће радити заједно с домаћим властима. Надам се да ће оне, заузврат, преузети и дио одговорности", поручила је британска баронеса.

Ештонова сматра да нови сазив Савјета министара БиХ мора имати широку политичку базу и подршку снажне већине која би се сложила око примјене кључних реформи.

"Без праве власти на нивоу БиХ сваки напредак ка ЕУ, али и у погледу других економских и политичких реформи је блокиран", навела је Ештонова.

Ештонова је изразила увјерење да БиХ може до краја године да постигне напредак у провођењу пресуде Суда у Стразбуру у предмету "Сејдић – Финци", као и да донесе законе о државној помоћи и попису становништва, и тако оствари услове за кредибилну апликацију за чланство у ЕУ.

Говорећи о "хрватском питању у БиХ", она је поновила да "ЕУ остаје потпуно предана подржавању једнаких права свих народа у БиХ".

Истичући да структурални дијалог о питањима правосуђа ЕУ води са БиХ као државом, а не са једним или два ентитета, она је навела да "у складу са Уставом БиХ ентитети јесу дио тог процеса, али дијалог иде са државом".

"Основни циљ тог процеса јесте консолидација владавине права и успостављање независног, ефикасног, непристрасног и одговорног правосудног система који се примјењује на цијелу земљу, а од чега би корист имао сваки грађанин", закључила је Ештонова.



Оставите одговор