Додик: Србија није занемарила Српску, ова влада је урадила и више него бивша

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Србија много труда уложила у рјешавање косовског питања, али да Бањалука никада није осјетила да су званичници Србије Томислав Николић, Ивица Дачић или Александар Вучић због тога занемарили Српску. "Чак је можда урађено више него за вријеме бивше владе…Има ту много спекулација, јер људи гледају да […]

недеља, септембар 29, 2013 / 09:31

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Србија много труда уложила у рјешавање косовског питања, али да Бањалука никада није осјетила да су званичници Србије Томислав Николић, Ивица Дачић или Александар Вучић због тога занемарили Српску.

"Чак је можда урађено више него за вријеме бивше владе…Има ту много спекулација, јер људи гледају да ли се неко грли или љуби, а не шта је урађено", рекао је Додик.

Он је за београдску "Политику" изјавио да је став званичног Београда да Србија поштује територијални интегритет БиХ, Дејтонски споразум, као и да се све кључне одлуке морају доносити консензусом свих народа.

"Можда има неких дијелова власти, сасвим маргиналних, који имају другачије идеје, али ставови Николића, Дачића или Вучића сасвим су јасни", истакао је Додик.

Он је подсјетио да су Србија и Република Српска имале најбоље односе у вријеме када је Војислав Коштуница био премијер Србије, иако је Коштуница знао да у оквиру Социјалистичке интернационале постоји сарадња Демократске странке и СНСД-а, чији је лидер.

Говорећи о односу са Демократском странком, Додик је рекао да сада мање прати стање у тој странци и да види да је знатно опала њена снага, али да не жели да се мијеша у њене унутрашње ствари.

Бирање чланова предсједништва

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Српска неће прихватити да чланови Предсједништва БиХ буду бирани у парламенту БиХ.

"Јасно је да то нећемо прихватити, јер би Срби, као што се десило Хрватима, могли да добију члана кога је неко други изабрао и који би сутра хипотетички могао да каже – `Позивам Турску у помоћ`. То свакако нећемо дозволити“, истакао је Додик уочи састанка у Бриселу страначких лидера и званичника из БиХ, који је планиран за 1. октобар.

Он је за београдску "Политику" рекао да већина у парламенту БиХ износи 22 посланика, а да српске странке не могу имати више од 14 посланика, док их Бошњаци имају 24.

Додик је навео да Српска са притисцима одавно живи, јер сваког дана добија нови захтјев, док се сасвим отворено, причом о демократском уређењу по принципу "један човјек-један глас", БиХ гура у све већу блокаду.

"Срби, а чини ми се ни Хрвати, неће дозволити да их Бошњаци мајоризују и надгласавају", истакао је предсједник Српске.

Србија је требала затражити чланство у НАТО прије рата

Додик је рекао да прати објављивање докумената америчке ЦИА-е о рату у БиХ, али да му је главни утисак да је све остало исто, иако је прошло скоро 20 година, те да се сјећа да је у разговорима са америчким званичником Сендијем Бергером било напомена да је неко вријеме разматрана опција самосталности Републике Српске и да му је жао што Бергер није имао већи утицај у Вашингтону.

Додик је навео да Дејтонски споразум има само један недостатак – што нико са српске стране није тражио да се након 20 година дозволи грађанима да се изјасне да ли им одговара таква држава, те додао да је сигуран да би такав захтјев био прихваћен.

"Пропустили смо шансу прије рата. Требало је тадашње руководство Србије прво да затражи да изађе из Југославије, да што прије затражи хитан пријем у НАТО и да онда тражимо максимална права за Србе", рекао је Додик, наводећи да би Срби имали сасвим другачији статус код великих сила да је тада неко из Србије понудио НАТО-у базу на Косову.

Говорећи и ситуацији у БиХ, Додик је навео да је БиХ у великој кризи, да је то земља која је празна љуштура и у којој је све фингирано, те да та земља преживљава само да би се трећеразредни међународни службеници вјежбали на њој и да би се регионална пажња одвлачила сталним потенцирањем БиХ.

"Каква Босна, уђите унутра и видјећете да нема ничега“, рекао је Додик.

Додик је рекао да је међународна заједница против референдума о самосталности Репубилке Српске, али да све више увиђа да "тај босански експеримент" не функционише.

"У неформалним разговорима чујемо да је Република Српска ефикаснија, функционалнија, али да не знају шта да раде са другим дијелом БиХ", навео је он.

Иванић и Босић нису смјели ни изговорити ријеч референдум

Предсједник Додик је рекао да би он одмах провео референдум о самосталности Републике Српске, али да не жели да се игра са народом и државом, те поновио да би референдум требало да се проведе у тренутку када се стекну сви услови и када међународне околности буду повољније.

Он је истакао да има политичких противника, као што су лидери СДС-а Младен Босић и ПДП-а Младен Иванић, који раније нису смјели да помену ни "р“ од референдума, а сада питају гдје је тај референдум.

"Одговарам им да се са референдумом не игра, да ћемо, када одлучимо да га распишемо, учинити све да успије, али и да мора да постоји минимум међународних услова за то", додао је предсјендик Српске.

Говорећи о протеклом састанку са лидером ХДЗ-а Драганом Човићем, Додик је рекао да су увидјели да је план "пузајуће унитаризације БиХ" уперен и против интереса српског и хрватског народа.

Он је навео да не мисле само Хрвати и Срби да оваква БиХ није одржива, него то мисле и Бошњаци, због чега покушавају да искористе присуство међународне заједнице да би добили другачију државу по њиховој мјери.

Хрвати морају добити своју републику

Додик сматра да је једини начин да БиХ преживи да се формира нека врста конфедерације три републике.

"Нико није задовољан БиХ, нису задовољни ни странци, а Хрвати би били сретни да се формира још једна република и да БиХ буде нека врста конфедерације три републике", рекао је Додик.

Коментаришући информације из неких дипломатских кругова да, послије Косова, на дневни ред долази БиХ као сљедећи неразријешени конфликт, Додик је рекао да је то чуо, али да није тачно да је БиХ остала једино неријешено питање, јер ни Косово још није ријешено.

"Како може Косово да буде ријешено, ако српска влада јасно каже да никада неће признати Косово? Како је то ријешено питање Македоније, гдје је био попис, па је прекинут и гдје је још већа криза него у БиХ“, додао је предсједник Српске.



0 КОМЕНТАРА

  1. srdjan90, 29.09.2013. 23:34:40

    Чуо сам за то смеће. Па шта мисли, ко ће то куповати и по 0,50 КМ? То ће га само још више укопати. Исто као што преко ових јадника СКОЈ-еваца попут овог малог Бигера Тригера покушава да дискредитује противнике, тако ће се покушати обрачунати и путем тог тоалет папира с противницима.

    МИРКО ШАРОВИЋ му је сметња, јер је стао на пут пословима његовим пријатељима који из Хрватске увозе робу у БиХ, и због којих су домаће фабрике угашене. Бањолучка Мљекара је без разлога уништена, а Бањолучани пију млијеко из поткозарских села упаковане у „Дукат“. Може ли га иједан новинар питати има ли он проценат од тог увоза и да ли је то разлог уништавања БЛ Мљекаре?

    НЕНАД СТЕВАНДИЋ је открио бројне малверзације његовог кума у здравству и упознао с тим јавност, али се на обрачунати с њим одлучио тек кад је ударио у другог кума, за којег се основано сумња да је само име дао у цијелој причи, да је прави власник управо Додик и његови компањони који га сада ваде код Вучића. Чак је ухваћен у лажи везано за тај случај, а сада покушава на друге начине да дискредитује политичког противника који га је раскринкао.

  2. Сада сам погледао то смеће од новине коју су – какве ли дрскости! – назвали Народне. Чисти памфлет. Све се занива на полуинформацијама, а уредник Шиповац гарантује да је у њима окупљен сав новинарски шљам. Фуј! На шта све иду наше народне паре. Ово све треба похапсити када дође вријеме ѕа то и видити ко кога и чиме финансира.

Оставите одговор