Додик: СДС је издао интерес Српске на нивоу БиХ

Предсједник СНСД Милорад Додик рекао је данас да је СДС издао интересе Републике Српске на нивоу БиХ и да ће активности које су због тога покренуте сигурно бити доведене до краја. "Ми смо покушали да радимо на јединству на нивоу БиХ и СНСД је остао да брани те позиције и да промовише заједничку политику, али […]

субота, септембар 21, 2013 / 11:01

Предсједник СНСД Милорад Додик рекао је данас да је СДС издао интересе Републике Српске на нивоу БиХ и да ће активности које су због тога покренуте сигурно бити доведене до краја.

"Ми смо покушали да радимо на јединству на нивоу БиХ и СНСД је остао да брани те позиције и да промовише заједничку политику, али остали су, прије свега СДС, хтјели само да извуку неке своје личне или групне позиције", рекао је Додик на изборној конференцији странке у Брчком.

Он је истакао да у овом случају није ријеч о политичкој борби за изборне резултате, него о непоштовању и издаји у дјеловању СДС преко чега СНСД не може да пређе.

Додик је навео пример закона о царинској тарифи за који су се српски представници, како је рекао, пет година борили да ти послови буду у надлежности парламента и да парламент одлучује о листама за увоз роба као што је месо, или шећер.

Он појашњава да је закон промијењен у парламенту са четири гласа СДС и једним гласом из ПДП и надлежност за доношење одлука и давање одобрења за увоз пренесена је на министра за економске односе.

"Онда смо имали увоз у БиХ меса старог 40 година које је смањило цијену живе стоке на неподношљивих двије марке и девастирало домаћу сточарску производњу у тренутку када су пољопривредни произвођачи требали да ефектирају са продајом живог свињског меса", рекао је Додик.

Он је подсетио да је толики само подстицај у западним земљама и да домаћи сељак не може да се носи с тим.



0 КОМЕНТАРА

  1. Производња хране у Српској па и у Федерацији је због економске кризе и све већих еколошких катастофа витални интерес народа.

    Писао сам о томе( то стоји у програму Еколошке партије) и сад тврдим да нам нема спаса ако за четири године паметном економском политиком не дестимулишемо увоз хране који се мјери милијардама марака годишње.

    Значи поштовати међународне споразуме али стратешки одрадити причу у пољопривреди да производимо органску храну која ће бити јефтинија од увозне која је често сумњивог генетског поријекла и рока употребе.

    Такође обавезно треба створити залихе хране за најмање три године унапријед, то је могуће и веома једноставно.

    Последица ће бити десетине хиљада породичних газдинстава запослено у тој бранши, велики комбинати за откуп и прераду свих сировина, значи масовно и сигурно запошљавање јер ће паре остајати у нашој кући, плус зарада од извоза.

    Увозни лобији који су нам од рата до данас изнијели десетине милијарди марака из државе ће такође морати улагати код нас паре како би зарадили јер ћемо имати здравију и јефтинију храну.

    Да нагласим да је и то Европска вриједност, погледајте шта и како раде чланице ЕУ на заштити производње хране кад је њихова држава у питању.

  2. ribar, 21.09.2013. 17:01:57
    „Такође обавезно треба створити залихе хране за најмање три године унапријед, то је могуће и веома једноставно.“

    Baš me interesuje ova jednostavnost. Pod pretpostavkom da svaki stanovnik RS dnevno za hranu potroši samo jednu marku i da nas ima 1.200.000 računica bi izgledala ovako:
    1.200.000 x 1 x 365 x 3= 1.314.000.000 KM (slovima milijardu i tristočetrnest miliona maraka ) Iz kojih izvora mislite da je moguće izfinansirati „zalihe hrane za najmanje tri godine unaprijed“. Ponavljam: da dnevno svaki stanovnik za hranu potroši samo jednu marku, valjda pod hranom niste podrazumjevali sijeno, ali i za stočnu hranu to je premalo.

  3. Какве глупости ваља овај монструм!? Он смјењује кадрове СДС са Лагумџијом и Човићем, а прича о одбрани интереса РС. Као да смо ми малоумници. И ова лаж о преносу надлежности је бесмислена, само се ради од интересима хрватских извозника којима је Додик широм отворио врата.

  4. Новаче,

    у коментару пише за четири године да се дестимулише увоз кроз пореске олакшице и подстицаје произвођачима, системски развије производња хране до финалног производа и обезбиједи хране за три године унапријед.

    Биће колумна о економској политици за 2014-ту годину, ту ће бити опширније.

    Вјероватно знаш да сам за писао и предлагао радикалну реформу у пољопривреди за 2013-ту годину са четверогодишњим планом до 2016-те године нису разумјели или је увозни лоби у питању.
    Значи пошто је то циклус од четири године сад ћу на вријеме предложити рјешење за период 2013-2017-те године.

    Поздрав.

Оставите одговор