Додик: Прекомпозиција шесторке је питање за федералне политичаре

Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је данас да ни са ким није разговарао о прекомпозицији "шесторке" на нивоу БиХ. "Одједном се то поставило као тема. Што се нас тиче, имали смо негативан однос према протестима у Сарајеву када су били блокирани наши посланици", рекао је Додик новинарима у Бањалуци. Додик је истакао да је то […]

недеља, јул 7, 2013 / 14:01

Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је данас да ни са ким није разговарао о прекомпозицији "шесторке" на нивоу БиХ.

"Одједном се то поставило као тема. Што се нас тиче, имали смо негативан однос према протестима у Сарајеву када су били блокирани наши посланици", рекао је Додик новинарима у Бањалуци.

Додик је истакао да је то било недопустиво и да би било каква слична појава довела до тога да се размисли да ли ићи у Сарајево или не.

Он је оцијенио да је прекомпозиција "шесторке" питање за Федерацију БиХ и да је њихов проблем какве ће коалиције направити, те да таква ситуација у том ентитету држи БиХ у застоју по различитим питањима, међу којима су и јединствени матични број и "Сејдић – Финци".

Говорећи о односима са СДС-ом на нивоу БиХ, Додик је рекао да са том партијом СНСД не дијели много заједничких политичких тема и вриједности.

"СДС је са нама у Сарајеву зато што смо ми то хтјели, а они су били жељни било какве позиције у власти. Играју јако чудну игру, као с нама су заједно на нивоу БиХ, а у Српској смо им неподношљиви", каже Додик.

Он је нагласио да то још не значи да је СНСД спреман да прекине ову сарадњу на нивоу БиХ.

"Често предсједник СДС-а /Младен/ Босић покушава да представи да ми њих елиминишемо. То је једнократан и веома лак чин и било би проблематично да се деси веома брзо", рекао је Додик, напомињући да СНСД сматра да је потребно одлучивање свих о најважнијим питањима на нивоу БиХ.

Микеш: Измјене састава у шесторци не би било никакво изненађење

Члан Главног одбора СНСД-а Мирослав Микеш сматра да евентуалне измјене састава политичке "шесторке" на нивоу БиХ не би биле никакво изнанађење.

"Битно је да се доносе рјешења која могу да помогну људима у БиХ да нормално живе од свога рада, а секундарно је ко ће у томе да учествује", рекао је Микеш на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Коментаришући изјаву предсједника СДА Сулејмана Тихића да би ова странка вјероватно у "шесторку" ушла на мјесто СДП-а БиХ, Микеш је рекао да је Тихић тиме јасно показао за кога мисли да је направио највећи дио проблема у политичком животу БиХ претходне двије године, што сигурно није далеко од истине.

Микеш сматра да је члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић Уставном суду БиХ упутио захтјев за оцјену уставности појединих одредби Устава Републике Српске са политичком конотацијом, како би показао да је Уставни суд БиХ орган који може да доноси одлуку о било ком питању, те да би на тај начин минимизирао улогу политичких органа Српске, а нарочито Уставног суда.

"Уставни суд БиХ није надлежан за тако нешто. Ако би неко и покренуо такав поступак, онда би било логично да се такав поступак покрене пред Уставним судом Републике Српске, јер је ријеч о органима Српске", појаснио је Микеш.

Микеш је истакао да Српска и СНСД имају јасан и отворен став који се најчешће изражава кроз призму реторике предсједника Републике и ове странке Милорада Додика, који управо зато што говори отворено, јасно и прецизно бива на тапету оних који не могу да разумију да је за БиХ боље да се каже отворено шта може бити и шта се може урадити да би се дошло до одређеног рјешења.

Говорећи о одлуци "Сејдић-Финци", Микеш је поновио да СНСД има јасан став, који је објективан. "Ријеч је о одлуци Европског суда за људска права која је врло експлицитна и односи се само на бирање чланова Предсједништва БиХ и Дома народа БиХ. Према томе, свака пресуда мора да буде извршена, па тако и ова, али само у дијелу избора члана Предсједништва БиХ и Дома народа БиХ", поновио је Микеш.

Он је истакао да бошњачки политичари сматрају да, кад год нешто треба да се мијења, то треба да искористе као прилику да промијене садржај политичких односа и цјелокупан Устав, а представници хрватског народа да ојачају своје позиције, док Република Српска покушава што више да задржи ингеренције које јој припадају по Дејтонском споразуму.

"Република Српска је имала јасан приједлог за закон о јединственом матичном броју, док су други имали приједлоге који из објективних разлога нису могли да прођу, а све с циљем да се рјешење не изнађе како би могли да изманипулишу масе и да дође до протеста људи који су незадовољни својим животом, да би створили ситуацију у којој треба вршити неке велике политичке промјене у БиХ, што није реално", истакао је Микеш.



0 КОМЕНТАРА

  1. Prorežimski mediji u vlasništvu Ž.Kopanje, prenoseći zapažanja sa ove konferencije za novinare, pažnju su usmjerili na Predsjednikovu izjavu o navodnom nezadovoljstvu pravosudnih organana u borbi protiv korupcije.
    Da se razumijemo, to nezadovoljstvo je opravdano, posebno od građana RS.
    Međutim, sjeti se jedne pričice koju mi je ispričao poznanik prije neki dan.
    Min.pravde RS, g. Gorana Zlatković, bila u posjeti nakim pravosudnim istitucijama. Prije davanja izjava novinarima, g. ministarka je strogo zabranila svojim domaćinima, da ne smiju davati izjave o teškoj fin. situaciji u tim organima, o tom da im se na plaćaju avdokati, vještaci, prevodioci po dvije godine, da se prijeti iključenjem struje i telefona, da pošta često ne želi da šalje pošiljke, zbog duga.
    Ministarka je u slučaju da se ova izjava daju, pokretanjam postupka, pred VSTS, za razrešenje.

Оставите одговор