Дистрикт неуспјешан пројекат

Политичко-правни експеримент основан као Брчко Дистрикт БиХ у облику специфичне локалне заједнице са аутономном администрацијом прије једанаест година, почео је, судећи по оцјенама Родерика Мура, супервизора за дистрикт, полако да пада у воду. Коментаришући политичка дешавања у овој локалној заједници у последњих неколико мјесеци, укључујући скупштинску одлуку о смјени градоначелника Пајића, неусвајање за дистрикт веома […]

четвртак, јул 21, 2011 / 23:04

Политичко-правни експеримент основан као Брчко Дистрикт БиХ у облику специфичне локалне заједнице са аутономном администрацијом прије једанаест година, почео је, судећи по оцјенама Родерика Мура, супервизора за дистрикт, полако да пада у воду.

Коментаришући политичка дешавања у овој локалној заједници у последњих неколико мјесеци, укључујући скупштинску одлуку о смјени градоначелника Пајића, неусвајање за дистрикт веома значајних докумената и неспровођење многих других, за грађане веома битних, одлука, Мур је на конференцији за новинаре, констатовао да је у Брчком евидентна дубока политичка криза власти.
„Политичари имају рок да се уразуме до краја августа и пронађу ријешење за излазак из политичке кризе. Лидери нису задовољили интересе грађана и ОХР још увијек не жели да интервенише у смислу ријешавања те кризе, иако не искључујем ни ту могућност“, прецизирао је амбасадор Мур, који је рекао, да „уколико до краја августа политичари не ријеше новонастале проблеме, ОХР неће сједити скрштених руку“
Амбасадор Мур сматра да, судећи по садашњој политичкој ситуацији, експеримент звани дистрикт није претјерано успјешан.

Реаговање локалне политичке јавности

Анто Домић, замјеник градоначелника дистрикта не спори Мурове закључке, апострофирајући и тај да међу политичким партијама у Брчком влада неповјерење.
„Сви политички лидери морају сјести, прихватити помоћ коју у овом тренутку нуди ОХР и пронаћи ријешење како би се ријешила дубока политичка криза кроз коју дистрикт пролази. Проблеми су тешки јер више од два мјесеца импровизујемо рад законодавне и извршне власти као што је усвајање ребаланса буџета дистрикта.Такође, нисмо у могућности да реализујемо неке веома важне пројекте, а све због тога што Влада и Скупштина нису у пуном капацитету да засједају и доносе одлуке. То се мора ријешити“, рекао је Домић.
Ратко Стјепановић, посланик СДС-а у брчанској Скупштини је констатовао да је, у доброј мјери узрок дубоке кризе извршне и законодавне власти у дистрикту, неповјерење међу политичким партијама.
„Ријешење кризе је увијек разговор. Овдје, прије свега, треба утврдити разлоге због којих је она настала. Што више вријеме пролази чини се да је прича о сукобу интереса градоначелника Пајића више повод него разлог за актуелну ситуацију. Оваква ситуација не смије пуно трајати јер су на удару грађани и криза у скупштини није требала да се пренесе на извршну власт“, рекао је Стјепановић.
Он сматра да није добро да политички лидери у дистрикту допусте да супервизор ријеши кризу доношењем налога, јер би се тиме, како је истакао, „показао неуспјех политичких субјеката у власти да направе компромис и договор“.
По мишљењу Есада Атића, предсједника брчанске Скупштине, политичка криза у дистрикту ће се ријешити оног момента када са дужности буде разрјешен градоначелник Драган Пајић који се, како тврди, налази у сукобу интереса. Атић сматра да Брчко Дистрикт није неуспјешан експеримент у БиХ као што је то изјавио амбасадор Мур. Са њим се дјелимично слаже и замјеник градоначелника Домић који је рекао да се од дистрикта пуно више очекивало од овог што постоји сада, али да је ипак у овом граду урађено много ствари и ријешено пуно проблема који су на почетку постојали. Стјепановић није могао да прецизира да ли је дистрикт успјешан или не, али је истакао да је чињеница да дистрикт већ годинама, за разлику од других градова у БиХ, заостаје у многим сегментима развоја иако располаже значајним финансијама.

Синиша Кисић, градоначелник дистрикта од 2000. до 2003. године.

У прве четири године Дистрикт је био веома успјешан модел у коме су на власти били људи са јединственим погледима ка успјешном развоју дистрикта, суживота и помирења. Међутим, након тога на сцену долазе неки други надобудни политичари који су показали много мање одговорности без уважавања различитости, узајамног поштовања и толеранције. Тиме су се почеле нарушавати крхке али добре и квалитетне основе дистрикта настале у првом четворогодишњем мандату што је, по инерцији, подржала и Канцеларија супевизора у Брчком.
Извор: eBrčko.net


0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор