Дачић и Јовановић на изложби, протести испред

Изложба Богујевци // Визуелна историја омаж свим породицама и жртвама рата, која говори о ратним злочин над породицом Богујевци у Подујеву 1999. отворена је вечерас у галерији "Подрум” Културног центра Београда. После отварања, премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић је обишао поставку и разговарао са организаторима и преживјелим члановима породице Богујевци. Изложбу, која је […]

четвртак, децембар 19, 2013 / 10:10

Изложба Богујевци // Визуелна историја омаж свим породицама и жртвама рата, која говори о ратним злочин над породицом Богујевци у Подујеву 1999. отворена је вечерас у галерији "Подрум” Културног центра Београда.

После отварања, премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић је обишао поставку и разговарао са организаторима и преживјелим члановима породице Богујевци.

Изложбу, која је привукла велику пажњу грађана обишао је и лидер Либерално демократске партије Чедомир Јовановић.

Поставка у форми умјетничке инсталације бави се конкретним ратним злочином почињеним од стране српске паравојне јединице „Шкорпиони” над члановима породице Богујевци у Подујеву у марту 1999. године.

Уочи и за вријеме отварања изложбе неколико десетина особа протестовало је на Тргу Републике у близини Културног центра, али су их јаке снаге полиције удаљиле од улаза у изложбени простор.

Сем добацивања посјетиоцима и новинарима није било озбиљнијег инцидента.

Он су узвикивали "Издаја!", "Косово је срце Србије", "Не дамо те, земљо Душанова" и вријеђали новинаре.

Након што их је полиција удаљила у правцу Кнез Михајлове улице они су, истичући исписане поруке, наставили с протестом. Полиција у опреми за разбијање демонстрација контролисала је улаз у Културни центар, а један број учесника простеста је претресен и легитимисан.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је у Београду, на отварању изложбе инспирисане злочином јединице Шкорпиони у Подујеву 1999. године, да је од извињења важније да сви који су одговорни за злочине над цивилима у бившој Југославији буду осуђени.

Дачић је изјавио да је током организовања изложбе било пријетњи и да се он са потпредсједником Владе Србије Александром Вучићем сложио да изложба „мора да буде одржана, јер мора да постоји слобода да се чује судбина свих страдалих”.

Премијер Србије је рекао да би „било веома лоше да изложба подразумијева да се говори о ‘нашим’ или ‘њиховим’ жртвама”, и подсјетио да је у Бриселу својевремено предлагао да се на Косову, и у српском и у албанском дијелу, подигне заједнички споменик жртвама.

Лидер ЛДП Чедомир Јовановић, који је присуствовао изложби о злочину над породицом Богујевци у Подујеву 1999. оцијценио је да трагедија те породице, у симболичном смислу, показује трагедију свих жртава у сукобима у бившој Југославији.

Он је рекао новинарима да то што је обишао поставку представља израз солидарности са организаторима „и јасан став непристајања на насиље којим се претило Културном центру који је Србији омогућио да види прву слику онога што је урадила себи и другима”.

„Смрт и несрећа не признају ниједну границу а ја сам сигуран да народ коме припадам и земља у којој живим апсолутно већински и убедљиво разуме и осуђује све оне који су помислили да се наша будућност сме и може градити на несрећи било ког другог”, рекао је Јовановић.



Оставите одговор