Цвијановић: ХЕ Дабар вриједан 180 милиона евра

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је изградња Хидроелектране /ХЕ/ "Дабар" веома значајан пројекат, чија је вриједности око 180 милиона евра, а реализује се у оквиру домаћег инвеститора – "Електропривреде Републике Српске". "Овај пројекат тренутно се налази у фази поступка јавне набавке. Када је ријеч о изградњи доводног тунела са улазом у […]

уторак, фебруар 3, 2015 / 13:35

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је изградња Хидроелектране /ХЕ/ "Дабар" веома значајан пројекат, чија је вриједности око 180 милиона евра, а реализује се у оквиру домаћег инвеститора – "Електропривреде Републике Српске".

"Овај пројекат тренутно се налази у фази поступка јавне набавке. Када је ријеч о изградњи доводног тунела са улазом у грађевину и приступним тунелима, вриједност радова је око 122 милиона КМ за тај дио", рекла је Цвијановићева у Народној скупштини Републике Српске током посланичких питања предсједнику Владе Републике Српске.

Цвијановићева је изразила задовољство чињеницом да се "Електропривреда Републике Српске" у овом пројекту намеће као један од инвеститора и да може успјешно да реализује пројекте.

"Овај пројекат је значајан не само за регију на којем се налази, већ и за цијелу Републику Српску", истакла је Цвијановићева.

На питање да ли ће Влада Републике Српске процесуирати незаконите приватизације предузећа и стечаја, Цвијановићева је рекла да Влада нема надлежности за процесуирање, јер је то питање у надлежности неких других органа.

"Влада Републике Српске апсолутно подржава да све утврђене неправилности у приватизацији или било којој другој области буду процесуиране и да они који су криви сносе одговарајуће санкције", нагласила је Цвијановићева.

Упитана да ли ће Влада увести правило да буду смјењивани руководиоци јавних предузећа и вршиоци дужности директора који су имали негативан ревизорски извештај у пословању или извјештај са резервом, Цвијановићева је рекла да ће зато доћи вријеме.

"Одговорност треба да буде мјерена резултатима рада. Негативни ревизорски извјештаји треба да буду мјера за одређено поступање Владе, али у ревизорским извјештајима има одређених пропуста и радњи који су неког другог типа и не односе се на чињење одређених кривичних дијела", закључила је Цвијановићева.



0 КОМЕНТАРА

  1. Kaže: Цвијановићева је изразила задовољство чињеницом да се „Електропривреда Републике Српске“ у овом пројекту намеће као један од инвеститора и да може успјешно да реализује пројекте.

    Čuj EPRS se nameće kao jedan od investitora. Pa ko je do sada izgradio tolike silne hidroelektrane i termoelektrane koje su pojedninačno 10 puta veća snage od Dabra?
    A ko bi to trebao da se nameće kao investitor neki novi strani okupator,poput EFT u Stanarima, Komsar-Sardareva u Ugljeviku ili Čez u Gacku (kome plaćate odštetu na sudu).
    Sram vas bilo izdajnici iz okupacione vlasti sve prirodne resurse ste otali od siromašnog naroda i dali stranom okupatoru!

  2. Наравно да се слажемо са изградњом ХЕ Дабар, ту ће бити и користи за државу и народ, посебно нам је драго да то ради наш једини гигант, ЕПРС.

    Препоручујем свима који нису почели изградњу мини централа да одустану, неће више тога бити никад без обзира на концесије.

    Иде страшна ревизија, ниједна мини централа нема сигурно праву студију, односно ниједна није смјела добити еколошку дозволу, биће доказано.

    Иначе да кажем за неупућене како је за пет централа у националном парку Сутјеска инвеститор Швајцарац коме су наше сељачине продале концесију, некоме лола дао лову да уништи најљепши национални парк у Европи, парк који је кандидат да уђе под заштиту Унеска.

    Погледајте који смо ми дебили као народ.

    Швајцарска од 1971 године не прави велике хидроцентрале, мале су давно забранили кад су видјели да од њих никакве финансијске користи нема нико осим баш дословце власник концесије.

    Словенци исто, глупа Америка задњих година укинула преко 50 мини-централа десетоструко већег капацитета од наших због клизишта и ерозије.

    Посљедице малих центала по клизишта и уништавање биодиверзитета су ужасне.

    Ено вам више примјера у Србији, манијаци уз благослов политичара су правећи мале централе уништили читава села, путеве, направили клизишта и ерозију земљишта приликом наглих поплава толико да су од природних десетак метара, сад корита тих рјечица широка негдје и преко 50 метара, а асфалтни путеви који иду обично кроз кањоне су често пресјечени у дужини од 100 метара, негдје и преко једног километра.

    Прије тога су ти исти манијаци исјекли шуму изнад и стекли паре за централе, сад због тога што су багерима уништене природне обале(узето срце) које су се коријеном дрвећа армирале стотинама година долази до ерозије и невиђених клизишта.

    Наравнода се обала због тога приликом сваке веће кише круни, носи земљу и шљунак проширујући незаустављиво корита.

    Треба бити стварно душман па то урадити, уништити љепоту, направити ерозију земљишта, затрпати градове и села у подножју шљунком и разним наносима.

    Све то се ради ових година кад су климатске промјене невјероватне.

    Најгоре од свега што на тим малим централама дословце нема, нити треба да ради ниједан радник, повремено лола изнајми електричаре да мало турбину прегледају, или пошаље неког иргета за затвори клапну због муља.

  3. Hidroelektrane su najbolje, samo njih treba i graditi, termoelektrane zagađuju. Osim toga nisu obnovljivi izvor energije. Ako naše obnovljive izvore energije vlast otme od naroda, vrlo brzo ćemo ostati baz struje u budućnosti. Cena kWh struje na tržištu EU je 30 evro centi. Trenutno po podacima iz Špigla 12 miliona Nemaca nema struju. To je onda Evropska unija u koju nas guraju. Zamsislite da kod nas 15% naroda nema da platu struju, šta bi radili?
    http://www.youtube.com/watch?v=pP8MKEnbYzA

Оставите одговор