Црни амбасадор: Гдје овај амерички дипломата дође, гину опозиционари

Руском страном интернета кружи летак у коме се уочава чудна подударност мјеста службовања садашњег амбасадора САД у Русији Џона Тефта са убиствима лидера опозиције. Министарство спољних послова Русије дало је у јулу 2014. агреман новом америчком амбасадору Џону Тефту, мада су Москви познати његови антируски ставови, као и тврдње да је био "покретачка снага евро-Мајдана", […]

понедељак, март 9, 2015 / 09:15

Руском страном интернета кружи летак у коме се уочава чудна подударност мјеста службовања садашњег амбасадора САД у Русији Џона Тефта са убиствима лидера опозиције.

Министарство спољних послова Русије дало је у јулу 2014. агреман новом америчком амбасадору Џону Тефту, мада су Москви познати његови антируски ставови, као и тврдње да је био "покретачка снага евро-Мајдана", који је запалио Украјину.

Недуго по његовом доласку у Русију, у овој земљи је на бруталан начин ликвидиран опозицони лидер Немцов. За убиство су осумњичени (неки већ и признали) људи чеченске националности, који су деведесетих обилато помагани и инструисани из САД.

Прије службовања у Русији, Тефт је био амбасадор у Грузији. Ову земљу је потресао случај убиства тадашњег премијера Зураба Жваније његовог сарадника Георгија Хелашвилија, почетком фебруара 2005. Амбасадорски стаж у Кијеву обиљежила је смрт новинара Георгија Гонгадзеа 2000. године

Грузија: Елиминисање Сакашвилијевог ривала

Жванија је пронађен мртав заједно са својим пријатељем Раулом Јусуповим, замјеником губернатора једне грузијске области, у Јусупoвљевом стану око четири.

Према доста сумњивој званичној верзији, узрок смрти је тровање угљен-моноксидом, до чега је дошло због цурења плина из неисправне пећи. Истрага је то прогласила несрећним случајем, што у Грузији није ријесткост, али за вријеме спавања, чега у овом случају није било.

Смрт Жванијиног сарадника Хелашвилија проглашена је самоубиством.

Индикативно је да је Жванија био мозак плишане револуције у којој је смијењен Шеварнадзе, а на мјесто предсједника дошао Сакашвили. Жванија је словио као борац против корупције и умјерен политичар, а његовом смрћу америчка марионета Сакашвили приграбио је сву власт.

Елиминација украјинског новинара

Новинар Георгиј Гонгадзе нестао је 16. септембра 2000. године у Кијеву, а његово обезглављено тијело пронађено је стотинак километара јужно од главног града Украјине.

Убиство Гонгадзеа изазвало је велики скандал у Украјини, а опозиција је за убиство осумњичила тадашњег предсjедника Леонида Кучму И неколико његових блиских сарадника, међу којима и Јурија Кравченка, тадашњег министра унутрашњих послова.

Наранџаста опозиција је око овог случаја градила кампању, а након преврата започето је суђење након ког је бивши генерал полиције 2013. Алексеј Пукач (до 2009. се скривао) осуђен на доживотну робију. Његови сарадници, три официра полиције, осуђени су на по 13 година.

Задатак да ликвидира непослушног новинара генералу Пукачу наводно је дао тадашњи министар унутрашњих послова Украјине Јуриј Кравченко који је после “наранџасте револуције” извршио самоубиство на својој дачи покрај Кијева.

Оптужбе су ишле и до предсједника Кучме, на основу тајних снимака које је направио његов телохранитељ. На снимку се чује особа чији глас подјсећа на Кучмин, а која сугерише да „Чечени отму Гонгадзеа“.

Суд је 2011. године одустао од гоњења Кучме због наводне умешаности у убиство Гонгадзеа зато што докази нису прибављени на законит начин.

Тефт, лик и (не)дјело једног русомрзца

Руски аналитичари истичу да су познате Тефтове активности док је био амбасадор у Грузији и Украјини, када је и дошло до погоршања односа ових земаља са Русијом.

Тефт је у више наврата заговарао стратегију према којој Украјина треба да смањи енергетску зависност од Русији. Још 2009. године формирана је америчко-украјинска радна група за енергетску безбједност, а 2011. усвојен је Меморандум о међусобном разумијевању, по којем геолошка истраживања нафте и гаса у Украјини треба да обављају америчке фирме.

Тако су у Украјини пронађена налазишта гаса из уљног шкриљца, а син америчког потпредсједника Хантер Бајден постао је члан Савјета директора највеће приватне компаније за експлоатацију гаса у Украјини "Бурисма Холдингс".



Оставите одговор