Стиже конкуренција андроиду: Фајерфокс, Линукс и остали спремају нове оперативне системе

Андроид, иОС и Виндоуз Фон су тренутно најкориштенији мобилни оперативни системи, али брза еволуција екосистема би могла промијенити стање за неколико година. Овакав тренд би се могао посматрати и у свјетлу догађаја последњих дана Свјетског мобилног конгреса. На примјер финска компанија Јола која је направила сопствени софтвер Сејлфиш (врста рибе сабљарке, у преводу) је најавила […]

понедељак, март 9, 2015 / 11:06

Андроид, иОС и Виндоуз Фон су тренутно најкориштенији мобилни оперативни системи, али брза еволуција екосистема би могла промијенити стање за неколико година.

Овакав тренд би се могао посматрати и у свјетлу догађаја последњих дана Свјетског мобилног конгреса.

На примјер финска компанија Јола која је направила сопствени софтвер Сејлфиш (врста рибе сабљарке, у преводу) је најавила да је лиценцирање за њихову најновију платформу Сејлфиш 2.0 отворено, охрабрујући тако произвођаче телефона да узму ову платформу и искористе је.

Баш као и Јола, и други мобилни оперативни системи попут Фајерфокс, Убунуту и Тизена траже веће присуство на тржишту. А ова три оперативна система ће полако почети и свој пробој ка хај-енд уређајима.

Фајерфокс ОС је имао спор старт на мобилним телефонима али су ове недеље на Свјетском мобилном конгресу компаније као што су Алкател, Ел-џи и ЗТЕ показале неколико јефтинијих модела који покрећу ову платформу. Фајерфокс ОС ускоро можемо очекивати и код много напреднијих модела.

Убунуту има прилично јак улаз на тржиште смартфона, а компаније као што су Би-кју и Меизу су прве које су произвеле овакве телефоне. Телефон компаније Меизу је хај-енд модел са осмоејзгарним процесором и 5,36-инчним екраном резолуције 1920 x 1152 пиксела.

Подсјетићемо се да је недавно и Самсунг објавио први Тизен телефон, а ускоро се очекује и други али овај пут ће то бити хај-енд модел. Ел-џи са друге стране користи алтернативне мобилне системе за друге производе, па смо тако видјели Ел-џи воч урбан ЛТЕ паметни сат са веб ОС платформом.

Са успоном хај-енд смартфона са алтернативним мобилним платформама, корисници би могли напустити оперативне системе као што су Андроид и иОС.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор