Црна Гора: Полиција протјерује православне свештенике

Осам свештеника Српске православне цркве (СПЦ) из Пљеваља морају до 15. фебруара да напусте Црну Гору, наложила је црногорска полиција, а преносе "Вечерње новости", онлајн издање. Из црквеног одбора Пљеваља саопштили су да је полиција, умјесто да спашава животе у вријеме незапамћених временских неприлика, због којих је у Црној Гори проглашено ванредно стање, одлучила да […]

недеља, фебруар 12, 2012 / 22:37

Осам свештеника Српске православне цркве (СПЦ) из Пљеваља морају до 15. фебруара да напусте Црну Гору, наложила је црногорска полиција, а преносе "Вечерње новости", онлајн издање.

Из црквеног одбора Пљеваља саопштили су да је полиција, умјесто да спашава животе у вријеме незапамћених временских неприлика, због којих је у Црној Гори проглашено ванредно стање, одлучила да депортује свештенство СПЦ из Пљеваља.

"Каква је грдна невоља натерала полицију да нареди да свештеници напусте Црне Гору када су сви путеви у држави непроходни? Да ли верници православци сада треба да очекују жуте звезде на рукавима?", питају пљеваљски свештеници.

Из црквене општине Пљевља упозоравају да би се прогоном свештеника затвориле све цркве у општини Пљевља, те траже објашњење и позивају републичку, локалну и судску власт да заштите основна људска права.

Осам свештеника из Пљеваља морају до сриједе, 15. фебруара, у поноћ да напусте територију Црне Горе, јер им, како наводе из Министарства унутрашњих послова Црне Горе, као страним држављанима није одобрен привремени боравак.

Полиција је прибјегла "ванредном правном лијеку" и донијела рјешење да се жалбе свештенства на одлуку да им се не одобри привремени боравак одбијају, а да нова жалба "не одлаже извршење".

Осам свештеника, који су држављани Србије и Републике Српске, живе и раде у Пљевљима по пет и више година, неки и са породицама, и раније су редовно добијали боравишне дозволе.

У црногорском МУП, међутим, сада кажу да захтјев православне цркве није легитиман, јер СПЦ, као ни Митрополија црногорско-приморска са Цетиња нису регистроване као "вјерске заједнице", односно "правна лица".

Ако осам свештеника из Пљеваља, а слична судбина чека и још педесетак свештених лица, монаха и монахиња из Митрополије и Епархије будимљанско-никшићке, буду протјерани, вјерске обреде практично неће имати ко да обавља, наводе "Новости".



Оставите одговор