Центар за животну средину из Бање Луке, разочаран споразумом о клими

Двоседмични климатски преговори у Паризу су резултирали споразумом који је умјесто да ограничи емисије гасова стаклене баште и успори климатске промјене, донио још једно разочарање и јасно показао недостатак визије, солидарности и опредијељености за истинске промјене. Игор Калаба, Координатор програма Енергија и климатске промјене, Центар за животну средину: “Као што је и очекивано, јаз између […]

понедељак, децембар 14, 2015 / 04:27

Двоседмични климатски преговори у Паризу су резултирали споразумом који је умјесто да ограничи емисије гасова стаклене баште и успори климатске промјене, донио још једно разочарање и јасно показао недостатак визије, солидарности и опредијељености за истинске промјене.

Игор Калаба, Координатор програма Енергија и климатске промјене, Центар за животну средину: “Као што је и очекивано, јаз између развијених и земаља у развоју је и даље непремостив. Недостатак разумјевања је и даље основни камен спотицања заједно са стављањем профита испред добробити људи цијеле планете. Оно што је јасно је да са оваквим договором и даље нисмо ни близу спречавању климатских промјена, а раст од минимално 3оЦ је неизбјежан. Подсјећам да су научници јасно рекли да је 1,5оЦ горња граница раста температуре ако желимо избјећи катастрофалне климатске промјене”.

Паралелно са преговорима, преко 2 000 активиста из мреже Пријатељи Земље (ФоЕИ) су се, заједно са хиљадама других активиста, окупили на улицама Париза да би захтјевали климатску правду и мир. Центар за животну средину је, као чланица ФоЕИ, пратио преговоре, а наши активисти су учествовали на акцијама.

Наташа Црнковић, Предсједница Центра за животну средину: “Политичари су успјели да изневјере и мала очекивања која су постојала за ове преговоре. Ипак, стварна моћ је у људима, покретима и заједницама које се деценијама и вијековима боре да очувају своја подручја, одупиру се великим коорпорацијама и заједно доносе позитивне промјене у друштву. Ово није крај, борба се наставља”.

Иако су се неке чланице, заједно са француским предсједништвом трудиле да преговоре прикажу као транспарентне и успјешне, они нису били ништа од наведеног. Још од Бона, гдје је одржан посљедњи припремни састанак пред Париз, цијели процес је провођен веома нетранспарентно, са доста затворених преговора којима цивилно друштво и медији нису могли присуствовати. У Паризу се процес додатно закомпликовао тако што је вођено много паралелних преговора из којих су земље у развоју често биле искључене.

Договор је потписан, али много питања и даље остаје отворено. Смањивање емисија није правовремено, финансирање сиромашних земаља није дефинисано, а историјска и равноправна подјела одговорности су изузете из споразума.



Оставите одговор