10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Британија умијешала прсте у 90 одсто земаља свијета

Од око 200 земаља колико у свијету постоји, само 22 никада нису искусиле британску инвазију, закључак је нове студије коју су спровели сами Британци. Од земаља које су се током историје, из овог или оног разлога, нашле на мети британских напада, само мали број је претворен у формалне колоније. Мапа Британског царства из 1901. године […]

понедељак, новембар 5, 2012 / 20:28

Од око 200 земаља колико у свијету постоји, само 22 никада нису искусиле британску инвазију, закључак је нове студије коју су спровели сами Британци.

Од земаља које су се током историје, из овог или оног разлога, нашле на мети британских напада, само мали број је претворен у формалне колоније.

Мапа Британског царства из 1901. године појазује крајње границе до којих је Велика Британија дошла, али сада се сматра да су границе потцијењене

Британија је у доба краљице Викторије себе поносно звала империјом у којој сунце никада не залази. Али, студија која је недавно спроведена показује да је њен истински глобални домет био далеко шири него што би на основу географских карти могло да се закључи.

Велика Британија је, кад се сабере, у неком историјском тренутку нападала скоро 90 одсто свјетских држава.

Студија о којој је ријеч представља дио недавно објављене књиге "Све земље које смо икада напали, и оних неколико које никада нисмо", која је плод двогодишњег рада и истраживања аутора Стјуарте Лејкока. Студија на основу мапа показује да је Британска империја на свом врхунцу владала скоро четвртином свјетског становништва.

Лејкок је постојеће свјетске државе разматрао алфабетским редом, провјеравајући да ли је британска војска икада крочила на њихову територију, силом, уз пријетњу силом, на основу уговора или за плату, а обухваћене су биле и земље које су се нашле на мети британских пирата, приватних војски и наоружаних истраживача.

То је на списак ставило и земље као што су Костарика, Еквадор и Ел Салвадор, које нису имале готово никаквих историјских веза са Британијом, али су као дио шпанске империје стално биле на мети британских напада с мора, извођених са знањем и одобрењем државе.

Најранија инвазија са Британских острва извршена је на крају 2. вијека нове ере, на сјеверну Француску, а међу мање познатима из новије историје је, рецимо, инвазија на Исланд 1940. године, када је ова земља као неутрална одбила да уђе у рат.

Мада је сматрао да добро познаје историју своје земље, Лејкок тврди да је и сам био био "апсолутно запањен" укупним бројем до кога је на крају дошао. Једина земља за коју вјерује да по броју инвазија може да се мјери с Британијом је њен сусјед Француска, која је уједно била и мета највећег броја бритнаских напада током историје.

На Лејкоковом списку земаља у којима је Британија на овај или онај начин интервенисала, налазе се све земље бивше Југославија, као и Русија.

Земље које никада нису биле предмет британске инвазије:

1. Андора
2. Белорусија
3. Боливија
4. Бурунди
5. Централноафричка Репубилка
6. Чад
7. Конго
8. Гватемала
9. Обала Слоноваче
10. Киргистан
11. Лихтенштајн
12. Луксембург
13. Мали
14. Маршалова Острва
15. Монако
16. Монголија
17. Парагвај
18. Сао Томе и Принципе
19. Шведска
20. Таџикистан
21. Узбекистан
22. Ватикан



Оставите одговор