Британија и велики рат: Свијет мака за сваког погинулог војника

Умјетничка инсталација са 888.246 црвених керамичких булки код Лондонске куле биће званично представљена данас, на дан када је прије 100 година Велика Британија ступила у Први свјетски рат. Инсталација „Крв је црвеним преплавила земљу и море” Пола Каминса приказује црвене цвјетове мака који се сливају низ зидине лондонске тврђаве у ров, и током љета ће […]

уторак, август 5, 2014 / 11:12

Умјетничка инсталација са 888.246 црвених керамичких булки код Лондонске куле биће званично представљена данас, на дан када је прије 100 година Велика Британија ступила у Први свјетски рат.

Инсталација „Крв је црвеним преплавила земљу и море” Пола Каминса приказује црвене цвјетове мака који се сливају низ зидине лондонске тврђаве у ров, и током љета ће под тврђавом бити формирано огромно поље мака.

Њихов број ће се преко љета повећавати до 888.246 – колико је погинулих из Велике Британије и њених колонија, а последњу булку „засадиће” сам умјетник на Дан сјећања, 11. новембра, чиме ће бити обиљежен крај Великог рата.

Црвене булке постале су симбол сјећања по пољима мака у белгијској Фландрији, гдје су у рововима вођене борбе.

Почев од данас биће могуће купити булке за 25 фунти, а средства ће бити усмјерена у добротворне организације које помажу војнике.

Агенције извјештавају и да је синоћ у знак сјећања на стогодишњицу ступања у рат била одржана акција „Угасите свјетло” (Lights Out), током које су широм Велике Британије у кућама, јавним установама и бизнис центрима на сат времена гашена светла, са само једним остављеним извором свјетлости.

Свјетла су била угашена и у резиденцији премијера Даунинг стриту, парламенту, Тауер бриџу, Катедрали светог Павла, Краљевској умјетничкој академији, Националној галерији, министарствима одбране и спољних послова, Британској библиотеци, Миленијумском точку, Музеју мадам Тисо…

Та акција инспирисана је ријечима британског ратног министра спољних послова сера Едварда Греја, који је пошто до 23 сата 4. августа 1914. није добио од владе Њемачке одговор на ултиматум Уједињеног краљевства о прекиду инвазије на неутралну у Белгију.

Греј је, гледајући из зграде министарства тамно лондонско небо рекао: „Смркло се над цијелом Европом, поново никада више нећемо видети свјетло у свом животу”.

Први свјетски рат био је најразорнији који је икада вођен, са 10 милиона погинулих војника, 20 милиона рањених, милионима цивилних жртава, срушеним империјама и прекројеним свијетом.



Оставите одговор