Британија: Ако се Шкоти отцијепе, увешће се гранична контрола

Британска министарка унутрашњих послова Тереза Меј изјавила је да ће Велика Британија можда морати да уведе граничну контролу на сjеверној граници Енглеске, ако се Шкотска на референдуму опредијели за независност. Мејова је Би-Би-Сију рекла да би нова гранична правила могла бити уведена ако се независна Шкотска опредијели да уђе у шенгенску зону, будући да Велика […]

понедељак, март 26, 2012 / 06:04

Британска министарка унутрашњих послова Тереза Меј изјавила је да ће Велика Британија можда морати да уведе граничну контролу на сjеверној граници Енглеске, ако се Шкотска на референдуму опредијели за независност.

Мејова је Би-Би-Сију рекла да би нова гранична правила могла бити уведена ако се независна Шкотска опредијели да уђе у шенгенску зону, будући да Велика Британија није чланица те зоне.

Према њеним ријечима, могу се очекивати и проблеми у вези са масовном имиграцијом.

Шкотска национална партија (СНП) одбацила је наводе министарке Меј као "бесмислице за застрашивање".

"Реалност је да ће независна Шкотска бити дио заједничког простора за путовања какав већ постоји у оквиру Велике Британије и Ирске. Приче о граничним контролама су бесмислене", саопштио је СНП, а пренео Би-Би-Си.

Најважнија одлука у последњих 300 година

Референдум о независности Шкотске требало би да буде одржан у септембру 2014. године. Премијер Шкотске Алекс Салмонд рекао је раније да ће то дати довољно времена Шкотима да размисле о будућности унутар Велике Британије, а шкотским властима омогућити да до тада припреме потребне законске оквире.

Премијер Шкотске рекао је да би он лично желио да на референдуму буде изгласана независност. Салмонд је додао да ће се Шкоти на референдуму суочити "са најважнијом одлуком у посљедњих 300 година".

Шкотске власти немају мандат да распишу такав референдум, због чега је неопходно да британске власти пренесу на њих то овлашћење. Лондон на то пристаје само ако референдум буде "у складу са законом, поштен и одлучујући".

Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је да неизвесност око одржавања референдума у Шкотској штети привреди земље.

Референдум мора да одобри и шкотски парламент, а премијер Салмонд упозорио је Лондон да "не покушава да повлачи конце иза сцене".

"Оно чему се противи Шкотска јесте покушај закулисних радњи власти у Лондону. Они покушавају да одрже референдум преко својих заступника", рекао је Салмонд.

Он је додао да у случају референдума није ријеч о мандатима шкотских власти или о томе ко ће га расписати, већ о покушају да се онемогући Шкотима да одрже законски референдум.



Оставите одговор