Брејвик: Наводе ме на самоубиство
Норвешки масовни убица Андерс Брејвик оптужио је затворске власти да покушавају да га наведу на самоубиство у условима које је описао као "мини Абу Граиб", злогласни затвор у Ираку. Брејвик у писму на 27 страница, упућеном управи у затвору Ила, наводи да би, да није врло стрпљив, вјероватно "већ полудио од овакве фрустрације". "Међутим, свака […]
Норвешки масовни убица Андерс Брејвик оптужио је затворске власти да покушавају да га наведу на самоубиство у условима које је описао као "мини Абу Граиб", злогласни затвор у Ираку.
Брејвик у писму на 27 страница, упућеном управи у затвору Ила, наводи да би, да није врло стрпљив, вјероватно "већ полудио од овакве фрустрације".
"Међутим, свака особа има своје границе издржљивости“, навео је Брејвик у писму у коме тврди да га је послао новинској агенцији АП, Међународном прес центру у Ослу, неким норвешким медијима и Организацији за заштиту људских права "Амнести интернешенел".
Према његовим ријечима, фрустрирају га чувари у затвору који га спречавају да обавља свакодневне активности, које су прорачунате у минут.
Он је рекао да му смета што га надледају док користи четкицу за зубе и електрични бријач и што чувари нервозно тапкају ногама за то вријеме, па мора да пожури.
Брејвик, такође, оптужује директора затвора Ила да је одговоран за овакав затворски режим, јер жели да му се освети.
Као одговор на његово писмо, портпарол затвора Ила, Елен Бјерк изјавила је да му послије писма затворске власти нису смањиле безбједносне рестрикције, осим што је недавно добио нормално пенкало уместо гуменог, којим је водио биљешке током суђења.
Масовни убица наводи да је понижавајуће што га надзиру док узима витамине, што му није дозвољено да почисти своју ћелију и што свакодневно трпи претрес чувара.
“Све то личи на мини норвешки Абу Граиб, те је због тога све то тајна, а норвешки амбасадори за заштиту људских права не помињу, јер их је срамота“, наводи 33-годишњи Брејвик.
Абу Граиб, је озлоглашени затвор у Ираку који је постао познат широм свијета 2004. када су свијет обишле фотографије на којима амерички војници злостављају затворенике.
Брејвик је 22. јула прошле године убио 77 особа у Ослу и на острву Утоја.
Прво је активирао аутомобил-бомбу испред владиних канцеларија у Ослу и у тој експлозији је погинуло осам особа, а затим се одвезао на острво Утоју, гдје је убио 69 особа у летњем кампу омладинског крила владајуће Лабуристичке странке.
Суд у Ослу осудио је Брејвика због тероризма и убиство са предумишљајем на максималну казну од 21 године затвора, која се може продужити уколико се установи да он представља пријетњу. /