Брчко – Због недостатка стручне спреме радници остају без посла

Због недостатка одговарајуће спреме много радника у дистрикту остаће без посла. На тапету педесетак радника органа управе и исто толико просвjетних радника. Поред озбиљне и веома тешке борбе за преживљавање највећег броја становника дистрикта, брчанску јавност ових дана озбиљно је забринула сасвим извjесна могућност да више од 50 запослених у органима управе добије отказ. То […]

уторак, фебруар 5, 2013 / 15:41

Због недостатка одговарајуће спреме много радника у дистрикту остаће без посла.

На тапету педесетак радника органа управе и исто толико просвjетних радника. Поред озбиљне и веома тешке борбе за преживљавање највећег броја становника дистрикта, брчанску јавност ових дана озбиљно је забринула сасвим извjесна могућност да више од 50 запослених у органима управе добије отказ.

То је, већ скоро готова ствар, због тога што у априлу и јуну ове године истиче петогодишњи рок, у коме је 240 запослених у органима управе и образовању Брчко дистрикта, налогом супервизора из 2008. године, било у обавези да стекне високу стручну спрему и на тај начин испуни законске услове за обављање послова на којима су затечени.

Намјера Владе да тај рок продужи за још двије године, кроз приједлог измјена и допуна Закона о државним службеницима у органима управе Брчко дистрикта, на последњем скупштинском засједању није добила подршку посланика Скупштине.

– У анализи смо претходно утврдили да има преко 50 државних службеника и намјештеника који немају адекватну стручну спрему. Многи од њих су у процесу дошколовања и због тога смо понудили Скупштини измјену допуну закона да се тај рок пролонгира за двије године – образложио је разлоге за приједлог закона градоначелник др Анто Домић.

У сличној ситуацији је и педесетак просвјетних радника. Видјевши да претходни закон није добио подршку, градоначелник др Анто Домић из процедуре је повукао измјене и допуне Закона о основном и средњем образовању, са намјером да од колапса спаси образовни процес у текућој школској години.

Шеф одјељења за образовање, проф. др Момчило Пољић, каже да те 2008. године чак 280 просвјетних радника није имало потребну школску спрему и нашло се на удару налога и ороченог закона.

– Њима је остављена могућност да до априла ове године стекну факултетско образовање и то је учинила већина, осим педесетак радника који су у образовном процесу запослени тридесетак година. Одјељење за образовање је због тога предложило да се из хуманих и етичких разлога продужи рок за још двије године, како би се и преостали радници дошколовали – рекао је др Пољић.

Иначе, приједлог закона није добио потребну већину у Скупштини, због тога што је један посланик из позиције изашао из скупштинске сале непосредно пред гласање. У Брчком се тај потез тумачи као још један удар на владајућу већину и на самог градоначелника др Домића и његов концепт власти.

Неусвајање измјена Закона подјелило је брчанску јавност. Једни оптужују политичаре да су зарад властитих обрачуна намјерно жртвовали толики број радника. Други истичу да није ни морално, ни законито, да толики број људи, упркос задатом року, нема одговарајућу школску спрему, док истовремено на бироу млади и образовани чекају посао.

Код наставника су мишљења такође подјељена, с тим што је фокус јавности усмјерен на лоше кадрове који стижу са факултета и образују нове генерације. То је за велики дио Брчака много већи проблем од више десетина старих наставника и учитеља који су пред пензијом.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор