Брчко: Прекинуто прво скупштинско засједање

У Брчком јуче није успио покушај конституисања Скупштине дистрикта и, како је дневним редом било утврђено, избор челних функционера оба нивоа власти. Након што су посланици СДП-а, СББ, ПДП-а, коалиције СП-ДП и посланик из реда мањина Ћазим Дачај напустили сједницу пред изборе, предсједавајући је констатовао да за тај поступак нема потребних 19 руку и, мимо […]

среда, новембар 21, 2012 / 07:19

У Брчком јуче није успио покушај конституисања Скупштине дистрикта и, како је дневним редом било утврђено, избор челних функционера оба нивоа власти.

Након што су посланици СДП-а, СББ, ПДП-а, коалиције СП-ДП и посланик из реда мањина Ћазим Дачај напустили сједницу пред изборе, предсједавајући је констатовао да за тај поступак нема потребних 19 руку и, мимо одлуке присутне већине, прекинуо засиједање

Прво окупљање новог сазива Скупштине дистрикта почело је паузом због неспоразума о томе гдје ко и с ким сједи што је наговијестило и коначан исхог првог засиједања.

Након полагања заклетве која за 31-ог представника народа и националних мањина значи увођење на платни списак с мјесечним паушалом од 2.300 марака, 14 посланика СДП-СББ-СП-ДП, ПДП и посланик мањина Ћазим Дачај напустили су салу.

Предсједавајући посланик ДП Радослав Богичевић је одмах прекинуо сједницу. Група око СДП то сматра легитимним демократским чином, а по оцјени већине коју чини 17 посланика СНСД, СДС,ХДЗ,ХСС,СБиХ и СДА, опструкцијом избора руководства и кршењем Пословника.

’’Ми желимо да вјерујемо да је ово данас тренутан прекид и да ће се већ сутра сви посланици наћи у клупама. Ако ово буде даље функционисало по принципу опструкције ондаће се то сасвим сигурно квалификовати другачије него што је то данас’’, рекао је Ратко Стјепановић, посланик СДС-а.

По оцјени посланика СДА и СБиХ поступак посланика око СДП-а озбиљно угрожава функционисање дистрикта у складу с КАО.

17-орица ће, одлучили су, и сутра и наредних дана бити, како су нагласили, у скупштинским клупама на својим радним мјестима, уз позив колегама да поступе на исти начин и прихвате демократске принципе одлучивања. То се, барем по изјави посланика СДП-а Есада Атића, неће догодити.

’’Ми нисмо жељели да присуствујемо сједници на којој би се извршило то насиље. Међутим, као што сте могли видјети, та група је остала на том сијелу након што је, у складу с Пословником, предсједавајући прекинуо сједницу и ту се јасно видјела та њихова нервоза и једноставно ради се о људима који су у очитој ситуацији да морају ићи на све или ништа и ја им желим срећан пут’’, рекао је Есад Атић – посланик СДП-а.

Коначан резултат ове пат позиције у избору предсједника и потпредсједника Скупштине и градоначелника Брчко дистрикта за што је потребно порисуство 19 посланика, тешко је предвидјети.

Калајџић: Боље и нови избори него поново да имамо концентрациону власт

Предсједник Синдиката дистрикта Брчко Илија Калајџић сматра да би боље било, с обзиром да на јучерашњуј конститутивној сједници у парламенту Брчко дистрикта нису изабрани предсједник и потпредсједник парламента, као ни градоначелник, расписати нове изборе него формирати концентрациону владу.

"Концентрациона власт која је у дистрикту имала мандат у посљедње четири године ништа добро није донијела становницима ове специфичне локалне заједнице у БиХ. Нова власт треба да исправи многе грешке учињене у том периоду, прије свега у вези са рјешавањем проблема у области економске политике. Већ се касни и са доношењем буџета", рекао је Калајџић Срни.

Он је напоменуо да вјерује да ће ускоро бити постигнут међустраначки консензус у вези са предложеним кандидатима за челна мјеста у законодавној и извршној власти.

"Нама у Синдикату је стало да се то учини што прије, посебно да се изаберу градоначелник и Влада како бисмо добили партнера у Социјално-економском савјету", рекао је Калајџић.

Конститутивна сједница Скупштине дистрикта Брчко прекинута је данас након што је 31 новоизабарни посланик положио заклетву.

Посланик Радослав Богичевић, као најстарији посланик који је предсједавао, прекинуо је сједницу прије отварања прве тачке дневног реда на којој је требало да буду изабрани предсједник и потпредсједник парламента, уз образложење да нема услова за наставак.

У том тренутку сједници је присуствовало 18 посланика, што није било довољно за избор органа скупштине и избор градоначелника.



Оставите одговор