Босић: За стање у дистрикту криви су странци

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић истакао је синоћ у емисији "Отворени студио" (ХИТ телевизија) да су странци у дистрикту од 2000. године створили системске грешке разним обећањима. "Добар дио кривице сноси међународна заједница која је кренула са одређеним пројектом очигледно не довољно искреном у читавој тој причи, а да није искрена прича довољно говори […]

субота, април 7, 2012 / 08:57

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић истакао је синоћ у емисији "Отворени студио" (ХИТ телевизија) да су странци у дистрикту од 2000. године створили системске грешке разним обећањима.

"Добар дио кривице сноси међународна заједница која је кренула са одређеним пројектом очигледно не довољно искреном у читавој тој причи, а да није искрена прича довољно говори и то да ви овдје немате ни фабрика ни банака из САД."
Он је казао да је дистрикт очигледно био краткорочан пројекат како би се довело до мирног ријешења око међуентитетске линије.

Говорећи о америчкој улози у стварању дистрикта у коме су главна лица били Метју Периш и Роберт Фаранд први супервизор, предсједник СДС-а је истакао да је тада супервизор имао апсолутна овлаштења и моћи али да је одлуке доносио на врло малој бази информација којима је располагао.

"Они су имали план који је од почетка био да се овдје формира дистрикт. Федерација и Република Српска су се овдје бориле разним доказивањима по судовима, међутим безуспјешно. То је унапријед било одређено већ 1997. године."

Напоменувши улогу првог супервизора, Босић је казао да је Фаранд истицао свој проблем који је имао са ОХР-ом и да је ту постојао ривалитет од самог настанка супервизије који није био доступан очима јавности.

"Дистрикт је највише практично цвјетао управо када је био самосталан како и јесте по арбитражној одлуци, када је могао ставити друге стопе пореза… Сјетите се само како је сав увоз нафте ишао кроз дистрикт; како је Брчко било перспективно мјесто јер је имало боље законе али и јефтиније порезе."

Он је истакао да оваква позиција дистрикта није одговарала ентитетима којима је узиман дио прихода, а који су они сматрали својим.

"Централизацијом коју је наметнуо Педи Ешдаун, а која се огледала увођењем ПДВ-а дошло је до сукоба дистрикта и ентитета. То је варијанта која је подразумјевала такмичење са ентитетима ко ће дати боље услове страним инвеститорима."

Босић је казао да је дистрикт у периоду од 2001. до 2004. пропустио своју шансу у којој би направио самостални привредни амбијент који би довукао људе да инвестирају у Брчко.

"Дистрикт то није искористио него се окренуо ситно профитерском коруптивном систему који се огледаo у формирању Потемкинових села, а једно од тих села је и тржница "Аризона". "

Говорећи о менталитету и пропуштеним шансама, предсједник СДС-а је навео Љубљански универзитет који је пропуштена шанса и гдје такву шансу више нећемо имати.

"Умјесто тога окренули сте се отварању неких приватних факултета гдје студенти који заврше те факултете неће уопште моћи примјенити знање, ако га уопште и стекну на тим приватним универзитетима. То су пропуштене шансе и недостатак визије".

Сејдић-Финци, попис становништва, државна помоћ

"Сејдић-Финци не помјера ни у једну страну. У РС имамо консензус да се из Републике Српске бира један члан Предсједништва директним гласањем, хрватски представници прихватају да се један члан бира из Републике Српске и прихватају да се директним путем бира и из Федерације два члана Предсједништва ако ће бити двије изборне јединице или да се бира индиректно у Федерацији, дакле кроз парламент. Имате бошњачке политичке представнике који нису за то да се у Федерацији бира индиректно, а у Републици Српској директно него да се мора и у Републици Српској бирати индиректно. То је ситуација која је ирационална јер је ријешење ту" истакао је Босић.

Предсједник СДС-а је подсјетио да су попис становништва и државна помоћ усвојени.

Говорећи о демобилисаним војницима ОС БиХ, Босић је изразио бојазан да би се могао срушити цијели систем.

"СНСД и СДС сматрају да закон није праведан и да ми за такав закон нећемо гласати. СДС је био против када је тај закон доношен и нас ништа не обавезује у том случају. Бошњачке политичке партије тврде да неће гласати за буџет у коме неће бити уврштена средства за демобилисане војнике ОС-а.

Ако нема буџета, немате средства за провођење локалних избора. Нема средства за припрему пописа становништва.Долазите у октобар, у октобру не буду проведени избори, долази у питање легитимитет представника и власти, долазе у питање сваки други избори. Практично долазите до политичке кризе која може бити толико дубока да ће послије имати велике послиједице." – Навео је Босић.

Говорећи о заједничком наступу СДС-а и СНСД-а на нивоу заједничких органа, Босић је рекао да је то концепт већинског наступа из Републике Српске у Сарајеву.
"То није тренутна ствар ове двије странке него концепт који ми желимо да установимо као правило који ће важити и даље за све странке, а не само СНСД и СДС.

Што се тиче локалних избора у Брчком, то је веома слична ситуација као на нивоу БиХ."

Одговарајући на питање о тужбама против Педија Ешдауна и Чедомира Јовановића, Босић је истакао да ти који су тужени неће бити осуђени.

"Мислите ли да ће енглески суд осудити Ешдауна који је имао међународни имунитет када је био високи представник? То је добро за неприхватање насиља али да ће имати друге ефекте поред политичких порука то сигурно не. То је скупа игра која ће коштати Републику Српску, а неће донијети никакав ефекат. Ја могу само да замислим колико ће коштати само адвокати у тим случајевима. Што се тиче Чедомира Јовановића ја не очекујем да суд осуди за било шта што он каже. Он прича свакакве ствари које сметају људима али није усамљен. Ту је Наташа Кандић и поједине невладине организације које вам мисле све најцрње." – закључио је Босић

Босић је још истакао да ће СДС изаћи са једним планом за Брчко са визијом о будућности овог краја шта треба радити и како то урадити. Нагласио је још да ће СДС и послије локалних избора остати значајан политички фактор у Брчком.



Оставите одговор