БиХ и Србија закључиле споразум о изручењу

Министар правде БиХ Бариша Чолак и његов србијански колега Никола Селаковић, потписали су Уговор о изручењу дражављана оптужених и осуђених за кривична дјела организованог криминала, корупције, прања новца и других тешких кривичних дјела. Уговор се не односи на оптужене и окривљене за ратне злочине, злочине против човјечности и геноцид. "Овим споразумом заокружени су сви видови […]

четвртак, септембар 5, 2013 / 09:40

Министар правде БиХ Бариша Чолак и његов србијански колега Никола Селаковић, потписали су Уговор о изручењу дражављана оптужених и осуђених за кривична дјела организованог криминала, корупције, прања новца и других тешких кривичних дјела.

Уговор се не односи на оптужене и окривљене за ратне злочине, злочине против човјечности и геноцид.

"Овим споразумом заокружени су сви видови правне сарадње између БиХ и Србије", рекао је Селаковић након потписивања споразума.

Према његовим ријечима, тим документом биће регулисана екстрадиција не само страних држављана већ и сопствених држављана окривљених за кривична дјела из домена организованог криминала, корупције и прања новца, за која је запрезатворска казна од најмање четири године.

Поред тога, документ предвиђа и изручење окривљених за тешка кривична дјела за која је предвиђена казна од 15 година или више, додао је Селаковић.

Напомињући да је правна сарадња са Босном и Херцеговином једна од најинтензивнијих и најквалитетнијих, он је истакао да ће двије државе убудуће радити и на бољој примјени свих до сада потписаних споразума.

"Обје државе су на путу евроинтеграција и зато ћемо убудуће радити на предузимању боље правне сарадње и у том смијеру. Треба да покажемо да послије тешких година из прошлости можемо добро да сарађујемо", рекао је српски министар правде.

Министар правде Босне и Херцеговине Бариша Чолак, сложио се да мора да се интензивира и побољша сарадња на примјени свих до сада закључених споразума.

Чолак је истакао да је током састанка са Селаковићем договорено и побољшање сарадње у области процесуирања ратних злочина јер, како је навео, ти предмети оптерећују "наш заједнички пут ка евроинтеграцијама".

Такође, уговор предвиђа да ће се његове одредбе примјењивати само на кривична дјела извршена након ступања на снагу уговора, када су у питању сопствени држављани, односно да неће важити ретроактивно.

Након закључења тог документа биће могуће сопственог државаљанина изручити другој страни уговорници, у којој се против њега води кривични поступак или је осуђен у одсуству.



Оставите одговор