Берлускони оптужује и најављује жалбу

Адвокати Силвија Берлусконија најавили су да ће се жалити на затворску казну која је бившем италијанском премијеру изречена због пореске преваре. Жалба ће бити предата до 10. новембра. Берлускони, 76-годишњи медијски магнат, је пресуду назвао „политичком и недопустивом” додајући да она показује да је Италија постала нецивилизована, варварска и да више није демократија. Берлусконијеви адвокати […]

недеља, октобар 28, 2012 / 08:00

Адвокати Силвија Берлусконија најавили су да ће се жалити на затворску казну која је бившем италијанском премијеру изречена због пореске преваре.

Жалба ће бити предата до 10. новембра. Берлускони, 76-годишњи медијски магнат, је пресуду назвао „политичком и недопустивом” додајући да она показује да је Италија постала нецивилизована, варварска и да више није демократија.

Берлусконијеви адвокати кажу да пресуда „тотално нема везе са судском логиком” додајући да се надају да ће „атмосфера” на апелационом суду бити друкчија.

Берлускони има право на две жалбе пре него што пресуда постане пуноважна. Тај поступак може да траје годинама, што значи да он не би био затворен све док се не одбије његова последња жалба.

Берлускони и његови сарадници кажњени су јер су обарали цену дистрибутивних права које је његова медијска империја Медијасет куповала преко оф-шор компанија под својом контролом како би избегла плаћање пореза.

Милански судија Едоардо д’Авоса изјавио је пред препуном судницом да је у периоду 2000-2003. Било „веома значајне утаје пореза” и „невероватног механизма преваре”. У писменом образложењу суда пише да је Берлускони показао „обдарени капацитет за криминал”.

Суд је Берлусконија осудио на четири године, четири месеца више него што су тражили тужиоци, али је само сат касније пресуду прилагодио прописима Закона о амнестији из 2006. и смањио је на годину дана.

Берлусконију је забрањено бављење јавним пословима пет година и извршним функцијама у компанији три године, а он и други оптужени дужни су да плате казну од 10 милиона евра.

Берлускони, лидер Народа слободе, странке десног центра, је само два дана пре изрицања пресуде потврдио да неће ићи на изборе следеће године, чиме је сам најавио крај своје 19-годишње политичке каријере.

Љутити Берлускони се после изрицања пресуде телефоном јавио телевизији Италија-1, једној од ТВ станица чији је власник, демантујући да постоји веза између те његове одлуке и судске пресуде коју је квалификовао као „недопустиво судско гоњење”.

„Каваљере”, како зову једног од најбогатијих Италијана, често је тврдио да је жртва миланских тужилаца, „црвених тога”, који га политички прогањају.

„То је политичка, невероватна и недопустива пресуда”, изјавио је Берлускони на. „Ово је без сваке сумње политичка пресуда, као што су политички и сви случајеви измишљени против мене”.

Берлускони је током 1990-их три пута осуђиван на првостепеном суду пре него што су га виши судови ослобађали, али ово је први пут да је осуђен за криминал који се тиче његових пословних активности.

Бивши премијер, први у послератној историји земље који је изгурао пун мандат, био је 1997. осуђен на условну казну због лажног књиговодства, али је пресуда била укинута после жалбе.

У најновијем случају, тужиоци тврде да је део новца за који је речено да ће бити употребљен за куповину права америчких филмова склоњен у илегалне фондове оф-шор компанија, чиме су се смањивале пореске обавезе групе Медијасет.

Берлускони је суочен и са процесом „Рубигејт” на коме је оптужен да је платио секс једној проститутки из Марока у време док она није била пунолетна, што он демантује.

Погоршавање економске ситуације у Италији као и серија скандала приморали су Берлусконија да се новембра 2011. повуче са места премијера и оконча свој четврти мандат.



Оставите одговор