Бања Лука: Реконструисано одјељење дјечије хематоонкологије

Реконструисано Одјељење хематоонкологије у Клиници за дјечије болести у Бањалуци данас је свечано отворено. Предсједник Републике Српске Милорад Додик отворио је дјечије одјељење, које је реконструисано са 163.000 КМ прикупљених у оквиру хуманитарне акције "С љубављу храбрим срцима" за помоћ дјеци обољелој од малигних болести, коју је лично иницирао. "Када оболи дијете, оболи будућност.Заиста ме […]

понедељак, август 29, 2011 / 14:57

Реконструисано Одјељење хематоонкологије у Клиници за дјечије болести у Бањалуци данас је свечано отворено.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик отворио је дјечије одјељење, које је реконструисано са 163.000 КМ прикупљених у оквиру хуманитарне акције "С љубављу храбрим срцима" за помоћ дјеци обољелој од малигних болести, коју је лично иницирао.

"Када оболи дијете, оболи будућност.Заиста ме је потресло када сам први пут дошао на ово одјељење и видио дјецу која се лијече од опаке болести, те нисам оклијевао да као предсједник РС покренем једну хуманитарну акцију", рекао је Додик новинарима након свечаности.

Он је нагласио да се на реконструкцији неће стати, те да ће у будућности за ово одјељење бити набављена и додатна опрема да би се обезбиједиле најбоља могућа терапија у региону за лијечење дјеце обољеле од рака.

Министар здравља и социјелне заштите РС Ранко Шкрбић је рекаo да су са овом реконструкцијом створени предуслови за обављање трансплантације коштане сржи на Клиничком центру Бањалука.

"У наредних неколико седмица комплетираћемо опрему да радимо ДНК анализе што је предуслов да технички изведемо трансплантацију коштане сржи, али не само то већ и уопште да се почне са трансплантологијом", рекао је Шкрбић.

Генерални директор КЦ Бањалука Мирко Станетић рекао је да ће се успостављањем нових дијагностичко-терапијских процедура заједно са осталим сегментима КЦ у Бањалуци омогућити да лијечење најтежих обољења у дјечијој доби постане што ефикасније.

"Ми смо стекли нове обавезе и спремни смо да одговоримо на њих", рекао је Станетић захваљујући предсједнику РС и другим донаторима који су омогуићили да буду прикупљена средства за реконструкцију.

Шеф Одјељења хематоонкологије у Клиници за дјечије болести Јелица Предојевић Самарџић рекла је да се тренутно на дјечијем одјељењу лијечи 47 дјеце и то највише од леукемије, различитих врста тумора и других малигних болести.

"Лијечење овакве дјеце је сигурно најтеже и најдуготрајније у том смислу се захваљујемо предсједнику РС што је ово мјесто препознао као оно које треба помоћи", рекла је Предојевић Самарџић.

Реконструкцијом Одјељења хематоонкологије у Клиници за дјечије боолести КЦ Бањалука обухваћена је површина од 311 метара квадратних. Одјељење садржи четири болесничке собе од којих двије собе имају простор за изолацију, двије амбуланте, собу за интервенције, љекарску собу и пратеће просторе.

У склопу реконструкције урађено је потпуно опремање одјељења новом медицинском опремом и намјештајем.

Реконструкцијом дјечије хематоонкологије ће бити осопособљено за лијечење најтежих малигних обољења код дјеце.

Одјељење дјечије хематоонкологије у Клиничком центру Бањалука је једино такве врсте у РС и једно од два у БиХ.

Свечаност отварања реконструисаног одјељења пригодан програм уприличили су чланови Дјечијег драмског студија "Рода" из Бањалуке заједно са дјецом која се овде лијече.



0 КОМЕНТАРА

  1. Свака част, дјеци треба обезбиједити најбоље услове за лијечење од ових претешких болести. Сада Милораде, брзо, најбрже, учините све, да нам хирургију преселите на Паприковац, јер је постало неподношљиво да толики број пацијената, поготово љети, добија инфекцијеили сепсе у нехуманим условима гдје је 8 до 10 пацијената у соби. ТО ЈЕ ПРИОРИТЕТ!!!

  2. Све што пишемо да треба боље, брже, више најважније је за будућност оних најмлађих. Нама су генерације дједова и родитеља оставили нешто иза себе, фабрике, школе, болнице, станове, куће.
    Наша генерација једва да ће то моћи само да одржава, а да не причамо о стварању нових вриједности. Зато желим да се новац што рационалније троши, како би било више за овакве ствари.

    Похвале за ово што је урађено у КБЦ БЛ! Надам се да неће бити запостављене и мање здравствене установе.

Оставите одговор