Бања Лука: Од августа мање плате у Административној служби

Радницима Административне службе града Бањалука (АСБЛ) од августа биће смањене плате за осам одсто. О смањењу плата радницима одлучено је на недавно одржаном састанку Слободана Гаврановића, градоначленика Бањалуке, и начелника Одјељења у Административној служби града, који је трајао до касно у ноћ. "Разговарано је о ребалансу буџета. Дефинитивно идемо на смањење потрошње, а једним дијелом […]

понедељак, јул 1, 2013 / 11:00

Радницима Административне службе града Бањалука (АСБЛ) од августа биће смањене плате за осам одсто.

О смањењу плата радницима одлучено је на недавно одржаном састанку Слободана Гаврановића, градоначленика Бањалуке, и начелника Одјељења у Административној служби града, који је трајао до касно у ноћ.

"Разговарано је о ребалансу буџета. Дефинитивно идемо на смањење потрошње, а једним дијелом и на платама. То је планирано, а да ли ће тако и остати до коначног приједлога ребаланса, видјећемо и још једном ћемо изанализирати", рекао нам је јуче Гаврановић.

Он је нагласио да ће се о томе још разговарати, али да ће за "одређени" проценат бити смањене плате, осим ако се не дође до процјене да се могу обезбиједити други извори прихода.

"Није то велико захватање у укупној маси за личне дохотке, али јесте смањење дефинитвно", рекао је Гаврановић.

Иначе, ово је од почетка свјетске економске кризе треће смањење плата запослених у градској администрацији, а друго ове године.

Плата запослених прво је 2009. године смањена за 10 одсто, затим буџетом за ову годину примања су им смањена за 5 одсто, а уколико ребаланс буџета града Бањалуке прође локални парламент, запослени у Административној служби града имаће за око 23 одсто мању плату него што је то било 2008. године.

Према подацима Министарства управе и локалне самоуправе РС, просјечна плата запослених у Административној служби града Бањалука прошле године била је 1.311 КМ.

Извор "Независних" испричао је да је на састанку градоначелника са начелницима одјељења било бурно и да је у суштини констатовано оно што се већ знало, а то је да се мора ићи у ребаланс буџета.

"Поједини начелници одјељења нису били за смањене плата, али је на крају договорено да од првог августа та плата буде мања за осам одсто. То је договорено, а да ли ће бити смањење за толико или за нешто више, видјеће се након што почне процедура ребаланса и јавна расправа", испричао је наш извор.

Подсјећања ради, буџет града Бањалука за ову годину усвојен је у висини од 145 милиона КМ, што је за 26 одсто или за око 50 милиона КМ мање него што је то било 2012. године.

Тренутно буџетом града за бруто плате запослених планирано је 37,4 милиона КМ.
О локалној каси 15. јула

На сједници Колегијума Скупштине града одлучено је да наредна, 11. сједница градског парламента, буде одржана 15. јула, а сљедећа – 12. сједница – 30. јула, саопштено је из Одсјека за односе са јавношћу.

Колегијум је прихватио да се на 11. сједници разматра 14 материјала, међу којима ће бити три информације о пословању "Топлане".

Одборници ће разматрати и Нацрт одлуке о ребалансу буџета града за 2013. годину.
На састанку Колегијума договорено је да на сједници, 30. јула, буде разматран Приједлог одлуке о ребалансу буџета града за ову годину.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Međutim, sva priča se svodi na to da nema para. Nama je jasno da para neće biti ni narednih 10 godina, a postavlja se pitanje zbog čega se ne smanjuje iznos od 40 miliona za primanja zaposlenih u gradskoj upravi. Neka smanje taj iznos za pola, bilo otkazima ili smanjenjima plata i imaće 20 miliona za infrastrukturu.“

    http://www.pressrs.ba/sr/vesti/banja_luka/story/39711/Ima+volje%2C+nema+para!.html

    Да ме узео за савјетника, не би Буџет био у оваквом глибу. 😀

  2. I onda se pitamo zašto je Banjaluka zadužena preko 200 miliona KM.
    Pored toga što smo privatizacijom dobili potpuno nenormalnu privrdnu svojinu, gde je sva privrda koju su generacije 50 godina mukotrpnim radom stvarale odricanjem i štednjom, imamo i poptpuno nenormalnu državnu i opštinsku administaciju, nastalu kao produkt privatizacije i svojinske transformacije.
    Nekada je opštinska administracija u bivšoj državi dok su po opšitnama sva industrijska preduzeća bila državna i društvena svojina nosilac razvoja i proizvodnje u tim industrijskim preduzećima. Opštinska administacija sa strukturom kakvu smo nasledili iz prethodne države je bila temelj privrede u opštini. Sada kada je privrede po opštinama nestalo administracija se uvećala višestruko a ustvari je lišena svoje osnovne funkcije, nestankom planske privrede.
    Trenutno imamo sitauaciju da po svim opštinama u RS imamo i proseku 200-250 zaposlenih administrativaca koji bukvlano ništa ne rade, a finansiraju se parama poreskih obveznika sa matične opštine i podizanjem kredita.
    Zbog privatizacije imamo više penzionera nego radnika, više adminitrativnih radnika i budžetlija nego proizvodnih radnika. Sve apsurd do apsurda.
    Imamo administaciju koja jede ceo BDP i podignutu kredit.
    Narod je lako bilo naviknutu na penzije i nerad u administraciji. Uvek je dražavi lagodni trošiti 3 puta više nego što se zarađuje.
    Stoga je svim zapsolenim u administraciji opštine Banjaluka plata morala biti smanjena 3 puta.
    Plate bužetlija i administrativaca su višestruku povećane zabog potrebe da se višestuko povećaju doprinosi za PIO I zdravsvo koji bi potpuno bankrotirali sa prethodnim nivoom budžetskih plata. Zna se da naši novopečeni privatnici koje je iznedrila privatizacija 1998. i ono malo radnika koje drže prijavljene u firmama drže na plati od 350-400 KM i na tu platu se uplaćuju doprinosi. Tako rade svi privatici.
    Načelniku opštine je kao i svim zaposlenim u opštini plata morala biti smanejna 3 puta sa 6000 na 2000 KM.

  3. Da bi se ispravno odredila prosječna plata treba uzeti ukupno sve plate i zaposlenih i nezaposlenih. Pa bi onda vidjeli da imamo više nezaposlnih nego zaposlenih, više parazitske administracije i budžetlija nego radnika, i onda proječna plata ne bi bila veća od 400 KM.
    To znači da ni prosječna plata opštinara ne bi smjela prelaziti 400 KM.

Оставите одговор