Арбитража у Хагу: Русија Јукосу мора платити 50 милијарди долара

Стални суд за арбитражу у Хагу затражио је од Русије да плати 50 милијарди долара бившим акционарима нафтне компаније "Јукос", чиме је дјелимично уважен њихов захтјев за надокнадом од 114 милиона долара, пише данас пословни лист "Комерсант" позивајући се на изворе упућене у овај случај. Суд је једногласно одлучио да прихвати тужбу "Групе менатеп лимитид" […]

понедељак, јул 28, 2014 / 10:00

Стални суд за арбитражу у Хагу затражио је од Русије да плати 50 милијарди долара бившим акционарима нафтне компаније "Јукос", чиме је дјелимично уважен њихов захтјев за надокнадом од 114 милиона долара, пише данас пословни лист "Комерсант" позивајући се на изворе упућене у овај случај.

Суд је једногласно одлучио да прихвати тужбу "Групе менатеп лимитид" и пресудио да је Русија прекршила Споразум о Енергетској повељи и извршила експропријацију имовине "Јукоса".

Суд је, такође, закључио да је компанија покушала да дјелимично утаји порез преко лажних компанија у руској федералној јединици Мордовији.

Пресудом је одређено да Русија мора да поштује Споразум о Енергетској повељи, који се односи на трговину, заштиту инвестиција и правила о транзиту.

Русија је приликом потписивања Повеље саопштила да документ ступа на снагу привремено и да ће важити све док је у складу са државним законима. Москва је напоменула да неће ратификовати овај документ док не буду ријешена одређена питања, пренијела је агенција РИА "Новости".

Акционари ће сада добити надокнаду од 50 милијарди долара, а Русија треба да уплати новац до 15. јануара 2015. године, послије чега почиње да се додаје камата.

"Комерсант" пише да се очекује да ће Москва уложити жалбу на ову пресуду.

Руске власти оптужиле су 2003. године управу "Јукоса", тада највеће нафтне компаније у земљи, за економска кривична дјела. Неколико руководилаца ове фирме осуђено је на затворске казне због утаје пореза 2005. године, те због проневјере имовине и прања новца 2010. године.

Управа компаније тврди да су руске власти нелегално избациле фирму из посла и довеле је до банкрота. Државна компанија "Росњефт" потом је преузела највећи дио њене производне имовине и постала највећи руски произвођач нафте.



Оставите одговор