Aлијагићима пресуђено два милиона марака одштете

Окружни привредни суд у Требињу пресудио је данас да су Република Српска и Општина Требиње дужне да исплате браћи Салиху и Муамеру Алијагићу 1.978.200 КМ са каматама од 27.јула 1993. године за наводно 27 отуђених машина из њихове занатске радње током рата. Тужени су дужни да Алијагићима исплате и накнаде трошкова парничног поступка од 86.144 […]

понедељак, јун 11, 2012 / 16:22

Окружни привредни суд у Требињу пресудио је данас да су Република Српска и Општина Требиње дужне да исплате браћи Салиху и Муамеру Алијагићу 1.978.200 КМ са каматама од 27.јула 1993. године за наводно 27 отуђених машина из њихове занатске радње током рата.

Тужени су дужни да Алијагићима исплате и накнаде трошкова парничног поступка од 86.144 КМ у року од 30 дана, рекао је судија тог суда Смајил Беговић.

Иако су посљедња два вјештачења била у потпуности различита, Суд је уважио налаз Института "Џемал Биједић" из Мостара, док је судски вјештак из Требиња машине процијенио на седам пута мању вриједност.

У образложењу се наводи, да је вјештак из Требиња Неђо Круљ током суочавања са вјештацима са Института истицао да су машине биле старе, да су у записницима означене као неисправне, односно неиспитане, те да нису имале никаву употребну вриједност, док су вјештаци из Мостара оцијенили да машине имају употребну вриједност, да се на њима и данас могло производити и оставривати добит. Суд је прихватио мишљење Института из Мостара јер су у свом налазу тврдили да су машине у моменту изузимања биле исправне.

"Важно је напоменути да су сви налази у ранијим списима у погледу вриједности машина сачињени у приближном износу са налазом Института из Мостара, док је мишљењем вјештака Неђа Круља одређена вриједност од око 300.000 КМ, као и да се радило о старом гвожђу, а не о машинама које су имале употребну вриједност, па тај налаз овај суд никако није могао прихватити", наводи се у образложењу.

Као један од разлога због чега није уважено мишљење Круља, Суд наводи да увидом у цијене нових машина које су приложене у спис и њиховим умањењем на 10 одсто вриједности због година старости, утврдио да вјештак није поступио према правилима науке, струке и вјештине, већ је налаз урадио као да се ради о старом гвожђу.

У Привредном Окружном суду кажу да је против ове пресуде дозвољена жалба Вишем привредном суду у Бањалуци. Правобранилац Републике Српске Раденко Савић истакао је да није још прочитао пресуду, али да је изненађујућа и неочекивана. Он је додао да ће се Правобранилаштво жалити на пресуду и изразио наду да ће је Виши привредни суд уважити.

Савић сматра да је требало да буде урађено супервјештачење, јер се радило о два налаза различитих вриједности, те истако да се и у Републици Српској могао радити други налаз, а не у Мостару.

Начелник општине Требиње Доброслав Ћук изјавио је да, као легалиста, прихвата све одлуке суда уколико се потврде на вишим инстанцама, односно Вишем суду у Бањалуци.

Спор у случају браће Алијагић води се 13 година.

Браћи Алијагић је до сада исплаћено 1.700.000 КМ, док је вриједност укупно досуђених пресуда без камата око 4.800.000 КМ за репроматеријал.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ima se moze se. Trebinje i Trebinjci bogati,RS i ljudi u njoj isto tako. Stala muva na medjeda. Sva sreca pa na mudri i plemeiti vodja zna koga gdje rasporediti. Sudstvo, tuzilastvo , …ma sve funcionise sve u cilju da bude bolje, da nam zivot ne bude kao tamo nekima u okruzenju, posebno u losijem entitetu.
    Zafalili presvijetlom caru i njegovoj carevini da namiri alijagicima stetu samo mi javite da oglasim preko nasih predstavnistava i predstavnika sirom planete da sam spreman da dam i zivot obraz naseg Laktaskog carstva , a kamoli popisani bubreg ili oci.

Оставите одговор