Ако не вјежбате, немојте ни со јести

Једна од безбројних студија о утицају хране упућује да мање соли у исхрани и више вјежбања одржавају мозак човека активнијим у старијем добу. То није први пут да се физичка активност повезује са бољим функционисањем мозга, али улога соли изненадила је научнике. Они заправо и немају доказа да нас со заглупљује, али су открили да […]

понедељак, септембар 5, 2011 / 21:20

Једна од безбројних студија о утицају хране упућује да мање соли у исхрани и више вјежбања одржавају мозак човека активнијим у старијем добу.

То није први пут да се физичка активност повезује са бољим функционисањем мозга, али улога соли изненадила је научнике.

Они заправо и немају доказа да нас со заглупљује, али су открили да неактивне особе које уносе много соли имају слабије когнитивне функције.

Ако волите слану храну а нисте љубитељ вјежбања, јасно је да морате избацити из употребе велике количине соли.

Она утиче на повишен крвни притисак, здравље костију али и укупно стање кардиоваскуларног система.

Међутим, није све тако црно. Особе које су веома активне, могу уносити нешто више соли, без опасности по здравље. Наиме, одржавање здравља кардиоваскуларног система свакодневном рекреациом, поништава негативне ефекте сланих оброка.

Било да со оштећује когнитивне функције или не, унос треба ограничити на препоручени ниво, што значи да треба избегавати процесуирану храну и јести више воћа и поврћа.



Оставите одговор