Зли духови могућег зимског мундијала у Катару

Једна од најконтроверзнијих одлука ФИФА била је да за домаћина Свјетског првенства 2022. године одреди Катар. Иако је до почетка тог великог такмичења остало пуних девет година, већ сада постоји шанса да се Катару одузме домаћинство. Пише Никола Симић, РТС Као повод за евентуално одузимање домаћинства наводе се тешки временски услови, односно чињеница да у […]

уторак, септембар 17, 2013 / 06:00

Једна од најконтроверзнијих одлука ФИФА била је да за домаћина Свјетског првенства 2022. године одреди Катар. Иако је до почетка тог великог такмичења остало пуних девет година, већ сада постоји шанса да се Катару одузме домаћинство.

Пише Никола Симић, РТС

Као повод за евентуално одузимање домаћинства наводе се тешки временски услови, односно чињеница да у љетњим мјесецима у Катару температура прелази 40, а неријетко и 50 степени Целзијуса. Ипак, оно што је заиста изазвало проблем су нагађања да би ФИФА могла да предложи да се читав Мундијал помјери на зиму када је температура у Катару много подношљивија.

Притисак који је европска фудбалска елита, предвођена енглеском Премијер лигом спроводи над ФИФА довео је до тога да најаве о одузимању домаћинства Катару нису нимало наивне, тачније да имају скоро подједнаке шансе као евентуално одлагање такмичења на зиму. Када се томе дода и чињеница да би било каквим драстичнијим промјенама у термину одржавања ФИФА највјероватније имала огромне финансијске губитке, најгори сценарио за Катар је веома могућ.

Енглески лист „Дејли мејл" већ најављује да ће ФИФА почетком октобра ове године готово извјесно објавити да је одржавање Мундијала 2022. године у Катару немогуће у љетњим мјесецима и умјесто тога предложиће да се такмичење организује зими.

На сам наговјештај ове могућности побинили су се челни људи најјачих европских фудбалских лига, предвођени, наравно, Енглеском. Ипак, највећи отпор изгледа долази од моћне америчке ТВ станице Фокс, која је права за преносе Мундијала 2018. године у Русији и 2022. године у Катару платила 630 милиона евра (око милијарду долара) и која је то учинила под претпоставком да ће се такмичење одржати на љето. Они према првим најавама нису спремни за било какав комромис када је у питању термин, тачније годишње доба, када ће се Мундијал одржати.

Иако је предсједник ФИФА Сеп Блатер рекао да се Катар само у начелу обавезао да ће Мундијал бити одржан на љето, у кандидатури те земље која је прихваћена није остављена никаква формулација којом су најавили евентуалну промену термина, тако да су Блатерове најаве да је зимски мундијал могућ, не само неосноване, већ и правно неизводљиве.

Све то доводи до закључка да ће само уз борбу и то на више фронтова Катар успети да задржи домаћинство Мундијала.

Велику битку Катар ће имати са Фудбалским савезом Енглеске који је и даље огорчен што им је измакло домаћинство Мундијала 2018. године који је припао Русији. Нови председник Фудбалског савеза Енглеске (FA), Грег Дајк поставио је као циљ освајање Светског првенствства 2022. године. Имајући у виду да ће многи данас млади енглески играчи тада бити у позним фудбалским годинама, то ће им бити последња прилика да освоје такмичење, тако да је Мундијал 2022. године питање од енглеског националног интереса.

Дајк сматра да велике врућине никако не би одговарале енглеским фудбалерима, док не види могућност да се Мундијал одложи на зиму, јер друге фудбалске велесиле не би пристале на тако нешто, од којих су неке већ најавиле бојкот такмичења уколико се тако нешто догоди.

И док је извршни директор Премијер лиге Ричард Скадмор већ пренео ФИФА да је против померања Мундијала за зиму, Дајк се залаже да се Катару одузме домаћинство такмичења.

Федерација европских фудбалских лига (EPFL), сматра да је потребно обавити консултације свих водећих фудбалских лига пре него што ФИФА уопште предложи драстично рјешење попут промене датума одржавања Светског првенства. Став ове кровне организације националних фудбалских првенстава је да би било какво пребацивање Мундијала у зиму пореметило национална фудбалска такмичења широм света.

Такође, таква драстична промјена лоше би утицала и на друге велике спортске манифестације попут Зимских олимпијских игара које су на програму исте године, Куп конфедерација па и Лигу шампиона, а тотално би пореметио и систем фудбалских трансфера. Ова организација у званичном допису за сада је само „љубазно замолила" ФИФА да на за засједању 3. и 4. октобра не донесе одлуку о одржавању Свјетског првенства у зиму.

Ни у ФИФА не постоји апсолутна сагласност да се подржи приједлог промјене термина Мундијала. Утицајни члан ФИФА и предсједник Фудбалског савеза САД Сунил Гулати сматра да је прерано за одлуку да се Мундијал пребаци на зиму. „То се не смије урадити прије него што не добијемо детаљну анализу о последицама које би једна таква одлука донијела", сматра Гулати.

Гулати тражи детаљне одговоре о томе шта би једна таква промјена учинила учесницима такмичења, лигама у цијелом свијету, али и самој ФИФА и ТВ правима гдје би та организација могла да изгуби не милионе, већ милијарде.

Америчка ТВ станица Фокс спорт, заједно са Телемундом платила је милијарду долара за свјетска првенства у Русији 2018. и Катару 2022. године. Један од званичника Фокса је рекао: „Фокс је купио права за преносе свјетских првенстава уз чињеницу да ће бити одржане на љето, као што се одржавају још од 1930. године". Он међутим није желио да коментарише евентуалне правне акције, односно тужбе, које би та кућа упутила у случају било каквих измјена термина.

Иако Фокс за сада није изнио званичан став шта ће учинити уколико се Мундијал ипак одложи на зиму, беитански Дејли мејл је пренио став неименованог инсајдера те америчке ТВ станице који је рекао да би такво помјерање довело до проблема јер је од октобра до децембра НФЛ примарни спорт у недељном програму, док је за колеџ мечеве америчког фудбала резервисана субота.

Евенталне тужбе Фокса можда и не би биле највећи проблем за ФИФА. САД, Аустралија, Јужна Кореја и Јапан, које су се такође кандидовале и изгубиле домаћинство од Катара вјероватни би биле спремне да туже Свјетску фудбалску организацију. Према неким најавама, уколико ФИФА заиста предложи помјерање Мундијала за зиму, Аустралија би прва „повукла ногу" и поднијела тужбу.

На све муке које има Катар надовезала се и истрага о корупцији на коју су, након најаве о могућем помјерању Мундијала, скоро сви заборавили. Сумња да је Катар поткупио високе функционере ФИФА код додјеле домаћинства Мундијала још увијек нису потврђене, али истрага коју води бивши амерички тужилац Мајкл Гарсија још није окончана.

За то вријеме Катар се спрема за све могуће сценарије. Ова земља већ је најавила огромно улагање у инфраструктуру, изградњу затворених стадиона, а посебно система расхлађивања и гарантује да ће играчима бити пријатно на терену. Такође, помињала су се и нека друга егзотична рјешења попут дијељена утакмице на три трећине од по пола сата умјесто класична два полувремена од по 45 минута.

Посебан изазов и за организаторе и за навијаче представља употребе алкохола која је забрањена у тој земљи. Још један проблем представљало би евентуално квалификовање Израела на то такмичење, имајући у виду да Катар није признао ту државу. Имајући све то у виду, многи сматрају да су шансе да се предложи одржавање зимског Мундијала, односно да се одузме домаћинство Катару, као и да се одржи класично такмичење, изједначене.



Оставите одговор