Живот Стивена Хокинга ускоро на филмском платну

Нови играни филм о животу Стивена Хокинга, чија је премијера најављена за новембар, аутобиографска је и инспиративна прича о животу свјетски познатог британског теоретичара физике који је сав свој допринос науци дао суочен са тешком дијагнозом парализујуће болести, пише Гардијан. Филм редитеља Џејмса Марша “Теорија свега” прати Хокинга од када је као 21-годишњак почео да […]

недеља, август 10, 2014 / 09:27

Нови играни филм о животу Стивена Хокинга, чија је премијера најављена за новембар, аутобиографска је и инспиративна прича о животу свјетски познатог британског теоретичара физике који је сав свој допринос науци дао суочен са тешком дијагнозом парализујуће болести, пише Гардијан.

Филм редитеља Џејмса Марша “Теорија свега” прати Хокинга од када је као 21-годишњак почео да осјећа прве симптоме болести и његове прве академске успјехе. Такође се бави његовим односом са Џејн Вајлд (коју у филму игра Фелисити Џонс), студенткињом историје умјетности у коју се заљубио док је студирао на Кембриџу током 60-тих година 20. вијека и која је 1965. постала његова прва супруга.

Хокинг се од Џејн, с којом има троје дјеце, развео 1995. како би оженио своју некадашњу медицинску сестру Илејн Мејсон, од које се такође растао 2006.

Хокинга у филму глуми Еди Редмејн, а у осталим улогама појављују се Дејвид Тевлис, Емили Вотсон и Хари Лојд. Америчка премијера заказана је за 7. новембар, а филм ће своју свјетску премијеру имати већ у септембру на Међународном филмском фестивалу у Торонту.

Хокинг, познат по доприносима на пољима космологије и квантне гравитације, посебно у контексту црних рупа, као и по популарним писаним дјелима у којима износи своје теорије о свемиру уопштено, најпознатије је свакако “Кратка повест времена”, у младости је оболио од амиотрофичне латералне склерозе (АЛС), парализујуће болести која узрокује слабљење тјелесних мишића.

Љекари су му прогнозирали максимално двије године живота – али Хокинг данас има 72 године, један је од најпознатијих свјетских научника, потпуно непокретан и у колицима а, како је с временом изгубио способност говора, с околином комуницира једино уз помоћ рачунарског синтетизатора гласа.

За свој допринос науци Хокинг је добио низ истакнутих награда и признања, а његова “Кратка повест времена” заузела је прво мјесто на листи бестселера британског “Сандеј Тајмса” током рекордних 237 недеља. О његовом животу и дјелу снимљен је низ филмова и серија, а последњи је прошлогодишњи биографски документарац “Хокинг”, у којему сам Хокинг говори о свом животу, детињству, суочавању са болешћу и свјетској слави.



Оставите одговор