Земља за 12 година изгубила шуме величине Аљаске

Мапе високе резолуције које је објавио "Гугл” са досад не виђеном прецизношћу откривају разарање без преседана које су претрпјеле шуме на нашој планети, изазвано сјечом, невременом и шумским пожарима. Укупно је изгубљено 1,5 милиона квадратних километара шума, што одговара површини читаве државе Аљаске. Смањивање површина под шумом се током протекле године повећало готово за трећину […]

недеља, новембар 17, 2013 / 14:44

Мапе високе резолуције које је објавио "Гугл” са досад не виђеном прецизношћу откривају разарање без преседана које су претрпјеле шуме на нашој планети, изазвано сјечом, невременом и шумским пожарима.

Укупно је изгубљено 1,5 милиона квадратних километара шума, што одговара површини читаве државе Аљаске. Смањивање површина под шумом се током протекле године повећало готово за трећину у области Амазона, док је у Индонезији у истом периоду удвостручено.

На "Гугловим" мапама високе резолуције се види овај губитак 1,5 милиона квадратних километара шума, који се догодио само у периоду између 2000. и 2012.

У изради мапа учествали су истраживачи НАСА, “Гугла” и Универзитета Мериленда, користећи снимке сателита “Ландсат”. Сваки пиксел на слици смиљеној са “Ландсата” одговара површини величине терена за бејзбол и даје довољно детаља да може да област може да се зумира.

Поређење података о шумама по појединачним земљама до сада није било могуће са оваквом прецизношћу.

Али са “Ландсатом”, инструментом који кружи по поларној орбити и свуда снима слике једнаког квалитета то је остварено и ово је први пут да је неко у стању да направи глобалну Ландсат анализу свјетских шума – гдје су посјечене, гдје поново расту, и гдје су се нашле на удару природних катастрофа.

Нажалост, ови сасвим несумњиви и објективни подаци показују да је смањивање површина под шумама у току у готово свим крајевима свијета, и да је након периода успоравања, који је био посљедица свјесних еколошких напора, овај негативни еколошки тренд у најновије вријеме поново нагло узео маха.



0 КОМЕНТАРА

  1. Све је до државе.

    Нисам ништа ново рекао ако напишем да ће неконтролисаном сјечом шуме нестати питке воде која је залог за будућност земаља које имају срећу да имају шуме, умјерену климу и последично изворе питке воде, што је Српска сигурно.

    Ово шта су наше шумокрадице, некадашњи кокузи, данас газде, уз помоћ политичара из владе и на локалном нивоу урадиле са Српске је злочин, са таквим нема компромиса.

    Добро народе размислите догодине ко је и како радио и понашао се задњих 23 године, за вријеме историјске пљачке ресурса и уништавања привреде, поготово гиганата у прехрамбеној индустрији због увоза нездраве хране, увоза који се од рата до данас мјери десетинама милијарди марака изнесених са територије Српске и Федерације.

    Гледајте да шуме, воде, руде, обрадиво земљиште, пашњаке, ријеке и језера, дате на чување оним који су вас довели до овог стања.

    Немојте случајно оваквим као ми, нека се зову српске, демократске, социјалистичке, народне и друге партије, никако еколошке(зелени).

    Какви смо то ми кад смо добри родитељи, борци, хуманисти, привредници, спортисти, умјетници,ко нам даје за право да гледамо унапријед, одакле нама таквим право да станемо на пут арчењу националног блага?

    Нисте луди да наше заједничко благо дате на чување оним који су због заштите и очувања природних ресурса и основани од стране најјачих и најхрабријих људи у Српској.

    Ако ипак одлучите да се умијешате у свој живот, осим што причате да треба нешто радикално мијењати и дате глас људима који имају душу, памет и карактер, морате да знате да ти људи осим авангардног програма и визије развоја нуде и тојагу која ће бити неопходна један период.

    Колико ће трајати период тојаге?

    Све док не буде јасно свима да нам је то једино што имамо,да је то залог будућности, да је то наше заједничко, а не оних који су то до сада чували.

    Догодине ће народ показати дефинитивно да има власт какву заслужује.

Оставите одговор