Зашто се убио Хемингвеј?

Педесет година од смрти Ернеста Хемингвеја америчког писца, нобеловца и добитника Пулицерове награде, нису разјашњене све околности његовог самоубиства. Близак пријатељ тврди да његова депресивност и поремећај личности нису имали никакве везе са одлуком да се убије, већ да је то учинио из страха од агената америчке тајне службе. Многи психолози, биографи и новинари трудили […]

уторак, јул 5, 2011 / 10:30

Педесет година од смрти Ернеста Хемингвеја америчког писца, нобеловца и добитника Пулицерове награде, нису разјашњене све околности његовог самоубиства. Близак пријатељ тврди да његова депресивност и поремећај личности нису имали никакве везе са одлуком да се убије, већ да је то учинио из страха од агената америчке тајне службе.

Многи психолози, биографи и новинари трудили су се да открију разлог због којег је Хемингвеј извршио самоубиство. Стручњаци су то приписали његовом

"лудилу" и депресији, међутим његов пријатељ – писац Арон Едвард Хочнер тврди да је Хемингвеја у смрт отјерала његова опсесија тиме да је мета ФБИ-ја.

Хемингвеј је у то вријеме симпатизирао Фидела Кастра, те је због својих веза са Кубом вјеровао да агенти знају за сваки корак који направи.

Хочнер, који је аутор дјела "Папа Хемингвеј" и

"Хемингвеј и његов свијет", казао је за Њујорк Тајмс да је Хемингвеј дословно постао параноичан због тога и да га је страх од федералаца и натјерао да дигне руку на себе.

Хочнер памти неколико догађаја када је аутор дјела "За ким звона звоне" постајао параноичан и почињао причати о људима који га прате. Испричао је да је Хемингвеј 1960. одбио да уђе у бар јер је вјеровао да се тамо налазе агенти ФБИ-ја.

"Казао ми је да се осјећа као да је у паклу. Да га агенти стално прате и прислушкују, те да не смије користити ни телефон нити пошту", испричао је Хочнер, додавши да вјерује да је управо тај страх од агената натјерао нобеловца да се убије.

Да је Хемингwвеј имао разлога да вјерује да га прате ФБИ-овци показало се 1980. године када је, према закону у слободи приступа информацијама, отворен документ о том америчком писцу.

Испоставило се да је ФБИ заиста имао забиљешке о Хемингвејовим намјерама да покрене антифашистичку шпијунску мрежу, а у документима се наводи и то да је писац имао психичких проблема.

ФБИ-јов документ о Хемингвеју садржи 120 страница. Хочнер тврди да му је данас јако жао што тада није узимао за озбиљно оно што му је Хемингвеј говорио.

Ернест Миллер Хемингwаy се убио 2. јула 1961. године.



Оставите одговор