Зашто Њемачка даје паре да Дејтонка уништава сопствену муницију, умјесто да је прода?

Шта је то нестабилна муниција и ко то одређује? Што МО БиХ не би ту муницију продало? Можда неком није толико нестабилна? Је ли циљ да уништавамо наоружање, како би га по скупе паре куповали да дохватимо "стандарде НАТО"?

среда, јун 27, 2018 / 12:02

Само саопштење из канцеларије Уједињених народа у БиХ, односно његов језик, говори да се ту о Републици Српској пуно не мисли, нити да се она ишта пита. Но, када мало боље размислите, муниција старија од 35 година се без проблема користила у нашем грађанском рату, па тако сигурно неко негдје у свијету мисли да можда и није толико "нестабилна".

Ко одређује потребе ОС БиХ и чему уопште ОС БиХ, посебно је питање; а све наводи на још један доказ да смо обични протекторат страних сила, прије свега НАТО. Умјесто да смањујемо издатке за војску, ефективе који су вишка продајемо уколико неко жели да купи, па макар испод цијене; они нама "ПОМАЖУ" да се ослободимо муниције уз додатне трошкове и ризике по природну средину.

Муницију би могли и поклонити. Башару ал Асаду, рецимо, да се одбрани од ових који нам дају новац да уништавамо сопствено власништво, како би они могли да нам продају опет оружје и муницију у склопу "опреми и обучи програма".

Оваквих "помоћи" од којих већина средстава оде за плате особља и презентације, медијске кампање и хваљења Њемачке као донатора, имамо безброј у нашој Дејтонској Долини Плача. Послије се то све представља као невиђена хуманост окупаторских земаља.

Но, ево саопштења које је тим поводом дошло из УН:

Признање за напредак

Дана 25. јуна 2018. године, Њ. Е. госпођа Цхристиане Хохманн, амбасадорица Савезне Републике Њемачке у Босни и Херцеговини, и госпођа Сезин Синаноглу, резидентна представница Развојног програма Уједињених нација (УНДП) у БиХ потписаће уговор о додјели додатних 200.000 еура за уништавање нестабилних залиха муниције у оквиру пројекта УНДП-а "ЕXПЛОДЕ" ("Ургент Ацтион он Аммунитион Деструцтион ин Босниа анд Херзеговина"). Најновијим уговором који је дио континуиране подршке Савезне Републике Њемачке, укупно издвајање СР Њемачке за уништавање вишкова муниције током протеклих четири године ће износити 1,3 милиона еура.

Представници медија се позивају да присуствују свечаном потписивању уговора, које ће се одржати 25. јуна (понедјељак) у просторијама Делегације Европске уније, ЕУ Инфо Центар, Скендерија 3а, Сарајево, са почетком у 11:00 сати.
Након потписивања изјаве за медије ће дати:

Њ. Е. Цхристиане Хохманн, амбасадорица Савезне Републике Њемачке у БиХ, и Сезин Синаноглу, резидентна представница УНДП-а у БиХ.

Додатних 200.000 еура ће да послуже за уништавање противтенковских ракета, којима је истекао животни рок, те њихово даље скадиштење представља сигурносни ризик по персонал и складишне локације Оружаних снага БиХ (ОС БиХ). У 2017. години, средствима СР Њемачке подржано је уништавање малокалибарске муниције, артиљеријске муниције и ракетних граната.

У Босни и Херцеговини још увијек има око 15.000 тона залиха муниције, која је већином преко 35 година стара, од чега је око 8.000 тона вишка у односу на потребе ОС БиХ. Унутар укупних залиха налази се до 5.500 тона муниције, која је нестабилна за даље складиштење, коју је ургентно потребно уништити из сигурносних разлога. У протеклом периоду (10 година) уништено је око 14.600 тона муниције, а истовремено су објекти за складиштење муниције и помоћни објекти модернизовани и/или обновљени, а персонал ОС БиХ додатно обучен за сигурно и ефикасно управљање залихама муниције и минско експлозивних средстава (МиМЕС).

Ова њемачка донација је и признање за напредак, који је Министарство одбране/обране Босне и Херцеговине остварило у рјешавању вишкова муниције. Посебно се формирање "Стратешког комитета за наоружање, муницију и минско-експлозивна средства" 2013. године, тијела које надзире и координира све активности, сматра важним кораком за бољу координацију домаћих и међународних напора у погледу уништавања несигурних средстава, те успостави одрживог система управљања залихама МиМЕС-а. Управо захваљујући овом великом заједничком напору локалних и међународних институција, Босна и Херцеговина и даље остаје једина земља у широј регији која није имала неконтролисану експлозију складишта муниције.



Оставите одговор