Зашто ли се задужујемо: Министар каже да буџет неће патити без ММФ

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија рекао је да ниједна позиција у буџету Српске неће бити угрожена уколико стендбај-аранжман са Међународним монетарним фондом /ММФ/ не буде реализован у цијелости. Тегелтија је нагласио да ће бити обезбијеђени други извори финансирања и испуњене све обавезе у буџету Српске. Он је синоћ за РТРС рекао да ће из […]

понедељак, април 1, 2013 / 07:56

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија рекао је да ниједна позиција у буџету Српске неће бити угрожена уколико стендбај-аранжман са Међународним монетарним фондом /ММФ/ не буде реализован у цијелости.

Тегелтија је нагласио да ће бити обезбијеђени други извори финансирања и испуњене све обавезе у буџету Српске.

Он је синоћ за РТРС рекао да ће из буџетских средстава бити исплаћени подстицаји пољопривредницима пред почетак прољећне сјетве. "Почињемо са исплатама. Ријеч је о 28 милиона КМ, колико је било преузетих обавеза неисплаћених у 2012. години. Наша процјена је да ћемо цјелокупне обавезе измирити до краја недјеље", навео је Тегелтија.

Министар финансија Српске подсјетио је да аранжман са ММФ-ом касни од 15. марта, те да је 31. март додатни рок који је ова мисија дала Федерацији БиХ /ФБиХ/ да усвоји закон о повољнијем пензионисању припадника борачке популације ФБиХ, што је кључни услов да БиХ добије трећу траншу кредита ММФ-а.

"И тај рок је истекао. Знали смо да постоје проблеми, али нисмо могли да вјерујемо да ће однос политичких снага у ФБиХ бити такав да се угрози аранжман са ММФ-ом, који је финансијски веома важан за ФБиХ, али и за Српску", истакао је Тегелтија.

Према његовим ријечима, проблем је што аранжман са ММФ-ом пада у цијелости уколико било који ниво власти у БиХ не изврши обавезе.

"Кад смо усвајали посљедње писмо намјере дуго смо разговарали са представницима ММФ-а, тврдили да неке ствари не могу бити реализоване, а ФБиХ је све прихватила. Поново смо дошли у ситуацију да Српска дуго преговара, али послије тога извршава обавезе, што није случај са ФБиХ", напоменуо је Тегелтија.

Он је рекао да Влада Српске неће урадити ништа што би могло да угрози аранжман са ММФ-ом, али ће наставити да преговара и да тражи нове изворе финансирања ако би овај аранжман био заиста угрожен.

"Тражили смо састанак са представником ММФ-а у БиХ. Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић и ја прво ћемо тражити да се они изјасне о томе шта мисле даље и упознати их о нашој одлуци да тражимо алтернативне изворе ако аранжман буде угрожен", рекао је Тегелтија.

Федерални парламент није усвојио закон о повољнијем пензионисању припадника борачке популације ФБиХ, што је кључни услов да БиХ добије трећу траншу кредита ММФ-а. Рок за усвајање овог закона истекао је данас, међутим у ФБиХ тврде да ће рок бити пролонгиран.

На састанку премијера Републике Српске Жељке Цвијановић са највишим руководством СНСД-а договорено је да у наредном периоду буду размотрене алтернативне могућности у случају да не буде реализован стендбај-аранжман са ММФ-ом због тога што ФБиХ не извршава обавезе.



0 КОМЕНТАРА

  1. Evo posljedica izostanka MMF para –

    http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mf/media/vijesti/Pages/Odrzana_jedanaesta_aukcija_trezorskih_zapisa_Republike_Srpske.aspx

    Plaćamo kamate koje su 4 ili 5 puta veće od MMFovih kamata. Šteta je samo na ovoj emisiji trezorskih zapisa 3 miliona maraka.

    Pored toga, neko je iz ministarstva investitorima ponudio ogroman prinos na hartije od vrijednosti pa je potražnja bila trostruko veća od očekivane. Time nas je oštetio za dodatnih par stotina hiljada maraka. Da je ponuda glasila na prinos manji za 0,2 procentnA poena uštedili bi 100 iljada.

    Ajmo odgovornost!

  2. Umesto dizanje kredita zahtevamo dalje kresanje plata svim budžetarima i to od dodatnih 30%, na budžetarsim platama uvek ima dovoljno prostora za racionalizacija i uštedu novca. Plate svih budžetara od administrativnih radnika po institucijama koje su mrtve, preko prosvetara koji rade do podne po 4 sata dnevno 8 meseci, dok 4 meseca leže kući a primaju punu platu, pandura koji gluvare po ulicama i kafanama, zaposlenih u zdravstvu koji bukvano ništa ne rade.
    Da je bilo pameti do ovolikog astronomskog povećanje plata budžetarima na račun podizanja kredita a samo zarad ubacivanja bezvrednog novca od MMF i drugih zapadnih kreditora, zbog toga što ne bi bio moguć nikakav platni promet niti kupovina uvozne robe i isplate penzija za 40-50 ogodišnjake penzionere ne bi nikad ni došlo.
    Srušili ste industriju i proizvodnju, radnike ste isterali na ulice ili penzinisali ili prebacili na budžet, većina ih se nije bunila tokom te operacije.
    I tako presipanje iz šupjeg u prazno: ima para nema proizvodnje, dignem novi kredit da vratim stari, može da traje neko vreme, u nekim zemljama je to trajalo i po 15-20 godina. Nekome je cilj da se ovde održava neki životni minimum tavorenja stanovništva u bijedi, siromaštvu i izumiranju.
    Računi dolaze na naplatu.

Оставите одговор