Зарибало: Кина има најлошији раст привреде у четврт вијека

Економија Кине остварила је у 2015. години раст за 6,9 одсто, што је најмање у посљедњих 25 година, наводи се у данас објављеним званичним подацима. Кинески привредни раст је покретач глобалне привреде, па је овај податак забринуо инвеститоре широм свијета. У 2014. години, раст кинеске економије био је 7,3 одсто. Власти у Пекингу раније су […]

уторак, јануар 19, 2016 / 11:25

Економија Кине остварила је у 2015. години раст за 6,9 одсто, што је најмање у посљедњих 25 година, наводи се у данас објављеним званичним подацима.

Кинески привредни раст је покретач глобалне привреде, па је овај податак забринуо инвеститоре широм свијета. У 2014. години, раст кинеске економије био је 7,3 одсто.

Власти у Пекингу раније су поставиле циљ да буде остварен раст од "око седам одсто", пренио је Би-Би-Си.

Кинески пемијер Ли Кећијанг рекао је да ће спорији економски раст бити прихватљив све док се отвара довољно нових радних мјеста.

Аналитичари сматрају да би раст испод 6,8 одсто вјероватно изазвао позиве за увођење додатних економских подстицаја. Привредни раст у посљедњем кварталу прошле године био је 6,8 одсто, наводи се у подацима државног завода за статистику.

Послије брзог привредног раста у периоду дужем од десет година, кинеска привреда суочава се са успорењем у посљедње двије године.

Влада покушава да усмјери привреду у правцу економије која је заснована на потрошњи и услугама, а не само на извозу и инвестицијама. Показало се да је та транзиција пуна изазова.

Неки стручњаци сматрају да би Кина требало да се фокусира на продуктивност да би одржала високу стопу привредног раста.



0 КОМЕНТАРА

  1. Само будале не виде да је читав свијет у економском паду, гледано ђутуре.
    И само будале могу очекивати да мале економије као што је наша, могу напредовати у таквом окружењу.

    Главни поремећај је изазвала чињеница да је економија САД први пут у историји престала бити зависна од страних извора енергије, у првом реду нафте.
    Америчка технологија је обезбиједила друге видове извора енергије, а тек је сад почела користити своје нафтне потенцијале у већем капацитету, који су огромни.
    Развојем технологије нафта која је некад била нерентабилна на многим налазиштима, данас се може са много мање трошкова експлоатисати.

    Због тога је свјетско тржиште засићено нафтом, њена цијена пада, а цех ће платити земље које су своју економију засновале на извозу енергената.
    Тај цех ће, на жалост нас Срба, платити и Русија. Једина срећна околност је да на тржишту гас не доживљава судбину нафте у пуном обиму, па због те чињенице сада судбину неке земље највише одређује њен географски положај на тим гасним трасама.

    Мени је драго што моје драге отаџбине Босна, Црна Гора, Србија и Херцеговина нису на тим трасама.

    Волим мало и скупље платити гас него доживјети судбину Сирије данас, а већ сутра Турске.

  2. Симо П. Ороз,20.01.2016. 10:46:16[159464]
    Само будале не виде да је читав свијет у економском паду, гледано ђутуре.
    И само будале могу очекивати да мале економије као што је наша, могу напредовати у таквом окружењу.

    Niko i ne ocekuje da preko noci postanemo Svicarska.Dovoljno za pocetak bi bilo pravilnija raspodjela i ovog sto sad imamo.Krediti da,ali u privredu i razvoj a ne u g….e .Stati u kraj pljacki koja je ozakonjena dizanjem ruku papaka i vladajuce mafije itd.Za desetak g. bi vec bili ozbiljna drzava,sa rastucom ekonomijom i niskom stopom nezaposlenosti.

    Ali to objasnjavati vama ,rezimskim potrckalima je pisanje uz vjetar.Svicarska je mala maca kako zivi nasa drzavna mafija.Sto bi nesto mjenjali?

  3. @Симо П. Ороз

    Само будале и безобразни не виде да је наша мала економија више назадна због великог незнања и велике пљачке, а далеко мање због глобалног пада, који и не постоји тренутно. Чак ни Додик више не помиње СЕКА-у као узрок лошег стандарда, већ је прешао на фазу 2 – увјеравање да се овдје живи боље но на Западу.

    Не чини ли се теби, паметном, друже Рајко, да на цијену нафте више утиче геополитички фактор него тржиште? Знаш ли ти да се нафта продаје у доларима, а да је долар прилично растао, док је рубља падала задњих годину дана? И сам још пишеш да гас не прати нафту.

    А ко и зашто чини таквом судбину, данас Сирије, а сутра Турске? Зар ти не лобираш да се ми придружимо тој банди?

  4. @Симо П. Ороз

    Јеси ли ти малог сателита алкоса овластио да те заступа као Павловић Томића или мали покушава сам себи да да на значају?

    Дођу ти гости, успеш им по ракијицу, а мали дође, наћули уши и још умаче прст у ракију. Па не отјерај га у ћошак!

Оставите одговор