Записници доказали – Литванци 15 година некажњено извлачили новац из ФГ Бирач

Низ записника о контроли Пореске управе Републике Српске доказује да су Литванци, управљајући Фабриком глинице "Бирач" више од 15 година, кршили законе, трансферним цијенама утајивали порез и извлачили милионе марака из предузећа и Републике Српске, а за то, не само да нису кривично одговорали, већ против њих никада није подигнута ниједна оптужница.

среда, јун 29, 2016 / 13:14

Низ записника о контроли Пореске управе Републике Српске доказује да су Литванци, управљајући Фабриком глинице "Бирач" више од 15 година, кршили законе, трансферним цијенама утајивали порез и извлачили милионе марака из предузећа и Републике Српске, а за то, не само да нису кривично одговорали, већ против њих никада није подигнута ниједна оптужница.

У Пореској управи РС су потврдили да су годинама уназад у контролама трансферних цијена код ФГ „Бирач“ откривали милионске пореске обавезе чије плаћање су Литванци избјегавали.

Осим неколико контрола ФГ „Бирач“, порезници су контролисали и њена повезана предузећа – „Алумину“ и „Балкал“ и такође утврдили бројне незаконитости, али реакције власти РС није било све до 2013. када је Влада РС ушла у ФГ „Бирач“, а Литванци побјегли.

ФГ „Бирач“ тада је отишла у стечај који и данас траје. МУП РС је тек тада поднио извјештаје о почињеним кривичним дјелима, али Специјално тужилаштво до данас није подигнуло ниједну оптужницу.

Контроле почеле 2001. године

Пореска управа РС утврдила је у првој контроли трансферних цијена у којој је контролисан период од 1. јула 2001 до 30. јуна 2002. године да „Бирач“ мора платити 3,1 милион КМ пореза, на шта се овај порески обвезник жалио, а затим поднио и тужбу коју је Врховни суд РС крајем 2004. године одбио као неосновану.

У новој контроли, гдје је предмет провјере било пословање од 1. јула 2002. до 30. септембра 2004. године, ПУРС је утврдила додатне обавезе ФГ „Бирач“ у износу од 558.956 КМ.

ПУРС је контролисала и период од 1. октобра 2004. године до краја 2005. године гдје је утврдила чак 18,2 милиона КМ пореских обавеза.

Међутим, „Бирач“ је против тог рјешења ПУРС поднио тужбу, коју је Врховни суд 2009. године уважио и поништио рјешење ПУРС-а. Предмет је враћен на поновни поступак у којем је ПУРС за исти период утврдила далеко мање обавезе „Бирча“ у износу од 128.029 КМ.

У сљедећој контроли за период од почетка 2006. до 31. маја 2010. године ПУРС је утврдила обавезе Фабрике глинице у износу од 1,25 милиона КМ.

Међутим, „Бирач“ је и овај пут поднио тужбу, јер није био задовољан одлуком Одбора за рјешавање пореских жалби који је поништио рјешење ПУРС-а само у једном дијелу. Врховни суд је прихватио тужбу.

„Одбор за рјешавање пореских жалби затим поништава Рјешење Пореске управе у дијелу којим је наложена обавеза плаћања пореза по одбитку у укупном износу од 838.829 КМ и предмет у том дијелу враћа првостепеном органу на поновни поступак док у осталом дијелу рјешење остаје непромјењено. У поновном поступку утврђена је пореска обавеза у износу од 516.947 КМ“, казали су у Пореској управи.

И у наредној контроли ПУРС је уврдила милионске обавезе „Бирча“. Контролисан је период од јуна 2010. до априла 2013. године и утврђене неплаћене обавезе од 1,86 милиона КМ.

Посљедња контрола над пословањем ФГ “Бирач“ у стечају обављена је за период пословања од 9. априла до краја 2013. године.

Само „Балкал“ утајио 11 милиона КМ пореза

Пореска управа РС је у протеклих 15 година контролисала и повезане фирме ФГ „Бирач“ те и код њих утврдила избјегавање плаћања пореских обавеза. Само преко „Балкала“ Литванци су утајили најмање 11 милиона КМ пореза.

„Бирач“ је 2003. године са фирмом “Балкал“ из Бањалуке склопила уговор о услужној преради сировина, односно ФГ „Бирач“ је за потребе овог правног лица обавља услужну прераду сировина у готове производе.

Са овом фирмом „Бирач“ је шест година касније раскинуо уговор и на исти начин закључило уговор са “Алумином“ из Зворника.

У ПУРС-у су истакли да је “Балкал“ два пута био предмет њихове контроле Пореске управе РС.

У првој контроли којом је обухваћен период од 24. фебруара 2003. до 25. новембра 2005. године утврђено је да „Балкал“ није платио 2,5 милиона КМ обавеза, на шта се он жалио, а ПУРС је у поновљеном поступку утврдила обавезе у износу од 2,2 милиона КМ.

Против тог рјешења „Балкал“ је поднио и тужбу, али је она 2009. године пресудом Окружног суда у Бањалуци одбијена као неоснована.

У другој контроли у којој је предмет провјере био период од 26. новембра 2005. до 30. овембра 2009. утврђено је још 8,5 милиона обавеза.

На ово рјешење „Балкал“ се жалио, поднио и тужбу, али она је одбијена.

„Утврђени износ од 8,5 милиона КМ који је наложен за плаћање највећим дијелом (порез на добит) утврђен је усклађивањем прихода по основу трансферних цијена, односно пословања са повезаним лицима“, казали су у Пореској управи РС.

„Алумина“ служила за прикривање милиона марака

У контроли „Алумине“, за период 1. август 2009. – 15. април 2013. године Пореска управа је утврдила обавезу за плаћање шест милиона КМ пореза. На рјешење којим је ПУРС наложила плаћање тих обавеза, „Алумина“ се жалила, а Одбор за рјешавање пореских жалби поништио то рјешење.

„Износ који је наложен за плаћање највећим дијелом утврђен је усклађивањем прихода по основу трансферних цијена. Другостепени орган је рјешење поништио јер у првостепеном поступку није доказана повезаност правних лица који су били купци производа, јер нема основа за примјену одредби о трансферним цијенама на односе између „Алумине“ и купаца. У поновљеном поступку по овој контролу утврђени износ пореске обавезе је 114.243 КМ“, рекли су за ЦАПИТАЛ у Пореској управи.

У ПУРС-у кажу да су приликом прегледа, контролисане трансакције са повезаним лицима те да су у случајевима када је утврђено да услови трансакција са повезаним лицима нису у складу са принципом “ван дохвата руке“ усклађивали пореску основицу пореза на добит увећањем опорезивог прихода или смањењењем признатих расхода.

„Осим обавеза које су наложене рјешењем за плаћање против одговорних лица у оним случајевима када су постојали основи сумње да је извршено кривично дјело надлежним тужилаштвима подношени су и извјештаји о учињеном кривичном дјелу“, навели су у ПУРС-у и додали са су извјештаји поднесени против директора „Балкала“ Ратка Марчете и в.д. директора „Бирча“ Виргинијуса Вајеге.

Извјештаји против Марчете и Вајеге

Извјештај против Марчете је поднесен 2012. године због сумње да је као одговорно лице у намјери прибављања противправне имовинске користи за своје правно лице, лажним билансирањем неистинито приказао стање и кретање резултата пословања укључујући и средства која представљају јавни приход, умањио основицу за обрачун пореза на добит.

Против Вајеге је извјештај поднесен због сумње да је у периоду од јануара до новембра 2010. наложио да се пословање „Бирча“ обавља преко рачуна чији је власник Укион банка из Литваније, и тако избјегао пословање преко пословних рачуна које је АД “Бирач“ Зворник отворио у банкама РС.

„Извјештај поднесен Окружном тужилаштву Бијељина 31. маја 2011. Године. Тужилаштво је дописом од 16. новембра 2011 године обавјестило Пореску управу РС да се неће водити истрага против њега јер не постоје основи сумње да је пријављено лице учинило наведено кривично дјело“, додали су у ПУРС-у.

Истакли су да су у више наврата, на тражење Специјалног тужилаштва Републике Српске током 2013 и 2014. године достављали документацију у вези са пословањем “Бирча“.

Специјално тужилаштво РС још увијек није подигло оптужницу против 21 лица против којих је Министарство унутрашњих послова РС прије више од пола године поднијело извјештај због сумње да су оштетили Балкан Инвестмент банку за више од 56 милиона марака



Оставите одговор